Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır

  Ev-yapımı-yoğurt-nasıl-yapılır.


  Eskiden annelerimiz sütten yoğurt yapardı, kaymak çıkartırdı, domatesten, biberden mis gibi salça yapardı. Bunun gibi mazi olmuş hikâyeleri çoğumuz duymuşuzdur. Köy bakkallarına bile her şeyin hazırı ulaşmışken günümüz dünyası ile ev yapımı doğal lezzetlerin savaşı devam ediyor. Günümüzde hazır tüketim ürünleri ‘fast food’ gibi rağbet görürken öte yandan da ev yapımı lezzetlerin değeri ve önemi tüketicinin gözünde artmış durumda. Peki ev yapımı yoğurt nasıl yapılır kısaca özetleyelim…

  Kaymağı üstünde ev yapımı yoğurt nasıl mayalanır

  Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır?Aramızda hatırlayanlar vardır elbet evde mayalanan yoğurdun tadını. Marketten alınan yoğurda göre farklıdır; belki yeni nesil çok hazzetmez ama evde mayalanan yoğurdu çok uzaklarda aramamak lazım. Hangi şehirde olursanız olun size en yakın köyde mis gibi ev yapımı yoğurdun tadına varabilirsiniz. Aslında çok uzaklara gitmenize de gerek kalmayabilir; belki de yan komşunuz kendi yoğurdunu kendi mayalıyordur. Bilmeyenler için çok zahmetli sanılan yoğurt mayalama işlemi birkaç adımda üstesinden gelinebilecek bir iş.

  Ev yapımı yoğurt nasıl yapılır?
  Öncelikle sütü yarım saat kadar kaynatıp sonrasında ılıması için bekliyorsunuz. Ilık bir hal alan sütten bir iki kepçe kadar süt alınır ve bir yemek kaşığı kadar yoğurt ile birlikte bir kasede karıştırılır. Homojen bir karışım elde edince bu karışımı tekrardan tencerenizde bekleyen süte ilave edin ve yavaşça karıştırın. Bu işlemin de ardından tencerenin kapağını kapayın ve tencerenin etrafını iyice sarın; sofra bezi veya ufak bir battaniyeyi bu aşamada kullanabilirsiniz. 4-5 saatlik bekleyişin ardından ev yapımı mayalanmış yoğurdunuz hazır olacaktır. Unutmayın yoğurdunuzu mayalanma aşamasında daha uzun bir süre bekletirseniz yoğurdunuz ekşiyecektir.