Ettehiyyatü duası nereden gelmiştir

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ettehiyyatü duası nereden gelmiştir

  Hz. Muhammed (s.a.v) ve Allah (cc) arasında namaz sırasında okunan Ettehıyyatü duası karşılıklı konuşma şeklinde gerçekleşmiştir:
  Hz. Muhammed: Ettehiyyatü lillâhi vassalevâtü vattayyibât (Hayat sahibi varlıkların hayatlarıyla sundukları ibadetler, dualar ve bütün güzel söz ve davranışlar Allah’a mahsustur.)

  Allah: Esselâmu aleyke eyyühennebiyyu va rahmetillâhi va berakâtuhu. (Ey nebî, Selâm, Allahın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.)
  Hz. Muhhamed: Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn. (Selâm bize ve Allahın salih kullarının üzerine olsun.)
  Bu konuşmaya tanık olan Cebrail Kelime-i şehadet getirir: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu. (Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.)
  Miraç'tan önce sadece Sabah ve Yatsı olmak üzere iki vakit namaz kılınmaktadır.
  Peygamber Allah'ın huzurundan ayrılırken kendisine ümmeti için elli vakit namaz farz kılınır. Gök katlarından inerken Hz. Musa'ya rastlar ve Hz. Musa ona kendisine ne verildiğini sorar. elli vakit namaz farz kılındığını öğrenince, bunun çok ağır olduğunu, gidip Allah'tan bu yükü indirmesi için talepte bulunmasını ister. Hz. Muhammed de Allah'ın huzuruna tekrar çıkıp Hz. Musa'nın bu talebini iletir.
  Bunun üzerine elli vakit kırk vakte indirilir. İnerken tekrar Hz. Musa'ya rastlar ve son durumu iletir. Hz. Musa tekrar indirim talep etmesini ister. Bu iniş ve çıkışlar beş vakte kadar devam eder. Hz. Musa, beş vaktin de çok olduğunu söyleyince, Hz. Muhammed artık daha fazla indirim isteyemeyeceğini ifade eder. Allah da her vaktin değerini on katına çıkardığını kendisine bildirir.
  Burada, beş vakit namazı çok bulabilecek kişilere aslında ilk farz kılınanın elli vakit olduğu, beş vaktin elli vakitle karşılaştırıldığında yük sayılmayacağı anlatılmak istenmektedir.