Erva Binti Küreyz (r. anha)'nın hayatı hakkında bilgi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 4 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Erva Binti Küreyz (r. anha) kimdir?

  Ervâ (radıyallahu anhâ), Küreyz ibn-i Rabia’nın kızıdır. Annesi,Abdulmuttalib’in kızı Hakim el-Beydâ’dır. Allah Resûlü’nün iki kızıyla evlenme bahtiyarlığına erip “zinnureyn” lâkabı ile anılan Hz. Osman’ın annesidir.Ervâ (radıyallahu anhâ), Affan ibn-i Ebi’l-As ile evlendi. Bu evlilikten Hz. Osman ve kız kardeşi dünyaya geldi. Affan bir süre sonra vefat edince, Ukbe ibn-i Ebî Muayt ile evlenen Ervâ’nın, altı çocuğu daha oldu.

  Cahiliye döneminin karanlığını, getirdiği nur ile izale eden Resûlullah’ın davetine Ervâ (radıyallahu anhâ) da tevcih ederek, İslâmiyet’i kabul etti ve Ümmü Talha, Ümmü Ümare, Ümmü Abdurrahman,Ümmü Ebû Bekr ve Ümmü Zeyd ile birlikte Müslüman oldu.“Muhammedü’r-Resûlullah” deyip de Allah Resûlü’nün risaletini tasdik ettikten sonra biatte bulunarak, hayatını onun davası uğrunda, ona yardım ederek geçireceğine söz verdi. Resûlullah’ınhicretinden sonra, Ervâ (radıyallahu anhâ) da Medine’ye hicret etti. Bu peygamber beldesini çok seviyordu. O kadar ki, Allah için hicret ettiği Medine’den, hicretten sonra da hiç çıkmadı. Oğlu Hz. Osman’ın hilafeti zamanında, doksan yaşlarında iken vefat etti ve Bâkî kabristanına defnolundu.

  Hz. Osman, Ervâ’nın (radıyallahu anhâ) kabre koyulma işlemini gerçekleştirdikten sonra kabrinin başında, uzun bir müddet, ayakta dua etti. Ve kabristandan döndükten sonra da, Mescid-i Nebevi’ye gelip namaza durdu. Selam verdikten sonra, bir ara secdeye kapanarak:“Ya Allah, annemi yarlığa.” (affet) diye annesi için dua etmiş;bu duasını Abdullah ibn-i Hanzala da duymuştu.

  Ervâ (radıyallahu anhâ) arkasında, Allah Resûlü’ne hem damat olma noktasında yakın olan hem de O’nun (sallallahu aleyhi ve sellem) etrafındaki dört büyük insandan biri olma özelliğine sahip müminlerin halifesi Hz. Osman gibi bir evlat bırakmış ve bâki âleme öyle gitmişti.Allah O’ndan razı olsun. Onun izinden gitmeye çalışan bütün annelere de, ellerine emanet edilen evlatlarını arkalarından dua edecek
  mahiyette yetiştirmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.