Soru Erkekler Ve Kadınlar Arasındaki Farklılık Hikmeti Nedir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Eylül tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kadınla erkek arasındaki ayrı olan yapı, farklı görevler içindir. Biri analık, diğeri babalık görevini üstlenecektir. Erkek, analık görevini üslenemez; anne de babaya bağlı işlerin hakkını veremez. Çocuk bakımında annedeki sabır, şefkat, insaf, incelik, duygu, coşku aynı derecede erkekte yoktur. Bu konuda annenin özellikleri öndedir.

  Ailenin kazanç, geçim, bakım, koruma, savunma ve dış işlerinde erkek görevli olduğu için, ona bu konularda da özel yetenekler verilmiştir.Kadın ve erkekteki bu farklılık Allah Azze ve Celle'nin bir rahmetidir. İki cinsi birbirine muhtaç yapmak ve birini ötekisiyle tamamlamak için yüce Rabbimiz böyle takdir etmiştir. Bu aynı zamanda iki cins arasındaki muhabbetin temini ve birbirine inancı için de lazımdır. Bunun için bütün insanlar bir yönüyle noksan yaratılıp öteki insanlara ayrıca varlıklara muhtaç yapılmıştır.
  Kainatın istikrarı zıtlık, farklılık ve birbirine muhtaç olma esasına göre kurulmuştur. Bunda bilemediğimiz nice sır ve yararlar vardır.

  Bu dünyada hepsi zengin yada herkes fakir olsaydı, dünyanın düzeni bozulurdu; daha doğrusu düzen olmazdı.

  Aslında tüm insanlarda eksiklik vardır. Hiç eksiği ve kusuru olmayan yalnızca Cenab-ı Allah'tır. Örneğin acıkmak, yeme içmeye muhtaç olmak, soğuktan ve sıcaktan etkilenmek, uyumak, hastalanmak, yaşlanmak da birer eksikliktir. Bunlar kul olmanın bir gereğidir. Bu tür eksiklikten kul sorumlu değildir.
  Tam tersine, kul bu sıfatlar ile ve acizliğini bildikçe güzel kuldur.