Biyografi Erkam b. Ebi’l-Erkam (r.anh) Kimdir? Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 15 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Erkam b. Ebi’l-Erkam (r.anh) Kimdir? Kısaca Hayatı

  Genç Bir Davetçi: Erkam b. Ebi’l-Erkam
  İslam’a ilk giren gençlerden biri olan Erkam b. Ebi’l-Erkam’ın (r.a.) Safa Tepesi’nin yanındaki evi, Efendimiz Hz. Muhammed ve diğer Müslümanlar için adeta bir karargah olmuştur. Erkam (r.anh.) Hz. Muhammed'e sadakatle bağlanarak evini onun emrine verdi. Hz. Peygamber, İslam tarihinde “Daru’l-Erkâm” diye anılacak olan bu evi tebliğ faaliyeti için çok elverişli bularak, merkez haline getirmiştir. Hz. Muhammed, peygamberliğin ilk dönemlerinde insanları İslam’a bu evde davet etmiş, onlara ibadetleri burada öğretmiştir.
  Müslümanlar, müşriklerin şerrinden korunmak için de bu evde gizlenmişlerdir.
  Henüz 17-18 yaşındaki bir gencin, Kabe’nin hemen yanı başındaki evini İslam davetine açabilmesi, onun ne denli cesur ve fedakar bir genç olduğunu da göstermektedir.

  Darü-l Erkam, Müslümanlar kırk kişi oluncaya kadar tam bir sığınak olmuştu. “Şimdi sen emrolunduğunu açıkça tebliğ et. Müşriklerden yüz çevir.”Hicr suresi, 94.ayetiyle Müslümanlar için gizli davet dönemi bitip açıktan tebliğ dönemi başlamıştır. Bu ayetten sonra Müslümanlar
  Erkam’ın (r.anh.) evinden ayrılarak hicrete kadar Mekke’de İslam’ı yaymaya çalışmışlardır.
  Toplum yararına çalışan Hılfu’l Fudul’da da mazlumların hakkını arayan Erkam (r.anh.) açıktan davet döneminde insanlara İslam’ı öğretmeye tüm gayretiyle devam etmiştir.
  Erkam (r.a.), Bedir, Uhud ve diğer savaşlara katılmış ve büyük fedakarlıklar göstermiştir. Peygamberimiz (s.a.v) zaman zaman onu, zekat toplamakla görevlendirmiştir
  Geçimini, ziraat ve ticaretle temin eden Erkam (r.anh.), dürüst ve takva sahibi bir davetçi olarak toplumda her zaman değer görmüştür.