Enfal ve Tevbe Suresi Hakkında Hadisi Şerifler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Adile tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Enfal ve tevbe suresi ile ilgili hadisler

  "Sure-i Enfal ve Sure-i Tevbe'yi okuyan kimseye ben şefaat ediciyim ve ben o kimsenin münafıklıktan berî olduğuna şahidim. Münafık erkek ve münafıka kadınların sayılarının adedi kadar, bu sureleri okuyan kimseye ecir verilir. Arş ve onu taşıyan melaikeler dünyadaki hayatı müddetince onun için istiğfar ederler."


  Bismillâhirrahmânirrahıym. Fe in tevellev fe kul hasbiyallâhü lâ ilahe illâ hû, aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym.

  Manası:
  Ey Hatibim! Eğer senden yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Allah yeter. O'ndan başka ilah yoktur. O'na dayandım. O büyük arşın Rabbidir."
  Bu ayeti kerime hakkında sevgili Peygamberimiz:
  "Her kim sabah ve akşam yedişer defa bu ayeti okursa, Cenab-ı Ecelli Alâ bütün işlerinde o kuluna kifayet eder." buyurmuşlardır.
  Bu hadis-i şerifin diğer bir rivayetinde ise şöyle buyurulmuştur:
  "Bu ayeti kerimeyi her gün devamlı olarak yedi defa okuyan kimse yıkıntı altında kalarak, boğulmak suretiyle, yanmak suretiyle ve herhangi bir şeyle vurulmak suretiyle ölmekten kendisini korumuş ve kurtarmış olur."

  Hasbiyallâhü lâ ilahe illâ hû, aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym.

  Manası:
  Allah (c.c.) bana kâfidir. O'ndan başka ilah yoktur. O'na dayandım ve bütün işlerimi O'na havale ettim. O, Arş-ı Azıym'in Rabbidir.
  Hadis-i şerifte buyurulmuştur ki:
  "Bu ayeti okuyan, o gün içinde duvar altında kalarak, denizde boğularak, yanarak ve demirle vurularak ölmez."
  Diğer bir rivayette buyurulmuştur ki:
  "Her kim akşamladığı ve sabahladığı vakit bunu yedişer defa okursa, niyet ettiği şeyde samimi veya gayri samimi olsa da Cenab-ı Ecelli Alâ ona kâfidir."
  * Yetmiş yaşında salihlerden birisi vardı, hastalandığı vakit bu hadis-i şerifi gördü ve devamlı bu ayet-i kerimeleri okumaya başladı. (120) yaşına gelince Resulü Ekrem'i rüyasında gördü. Peygamber Efendimiz, o salih kişiye, "Bizden ne vakte kadar kaçacaksın?" buyurdu. Bu ihtar üzerine o salih kişi okumayı bıraktı ve öldü.