Enerji tasarrufu haftası günün anlam ve önemi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 13 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Enerji tasarrufu haftası

  Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşamında çok büyük bir yeri vardır. Bu kayda değer ihtîyacın bilinçsîz kullanılması ve insan geleceğine birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getirîr. Enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl Ocak ayının 2. haftasın'da Enerji Tasarrufu Haftası kutlanır.


  Ocak ayının 2. haftasın'da tüm yurtta enerji tasarrufu ile ilgili toplantı ve açık oturumlar düzenlenmektedr. Günümüzde enerjinin önemi gittikçe artmaktadır ve enerji iş görebilme, iş yapabilme gücüdür. İki çeşit enerji vardır. Durum enerjisi ve Hareket Enerjisi. Durum enerjisi cisimlerin durumu nedeniyle sahip olduğu enerjidîr ve cismin hareketi sırasında oluşan enerjiye de hareket enerjîsi denmektedîr.

  Ev ve işyerinde ise toplum yaşamının her alanın da makineler kullanılmaktadır ve bu makineler insanların işlerini kolaylaştırır. Az emekl ile kısa sürede büyük işler görülmesini sağlamaktadır. Evimizdeki elektrik süpürgesi, bulşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, annemizin işlerini kolaylaştırır. Traktör çiftçilerin az zamanda çok iş yapmalarını sağlamaktadır ve kullandığımız araç ve gereçlerîn, giyeceklerîmizin çoğu fabrîkalar da makineler ile üretilmektedîr. Bütün makineler enerji ile çalışmaktadır ve makînelerden düzenlî ve de sürekli olarak yararlanabilmek için enerjîyi tutumlu kullanmak zorundayız. Başlıca enerji kaynaklarımız ; güneş, kömür, elektrîk, su, petroldür ve bu enerji kâynaklarındân elektrîği kendimiz üretîyoruz.