En faziletli sureler

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Kuran-ı Kerimin Tamamını Okumayı Teşvik etmiştir. Bununla beraber Bazı Surelerin Okunması Üzerinde daha çok ısrar etmiştir.

  Ebu Hureyre r.a den Rivayete göre Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Evlerinizi Kuran-ı Kerim Okumak ve Namaz kılmak gibi İbadetlerden boş bırakarak kabirler haline getirmeyin.
  İçinde bakara suresi Okunan eve Şeytan Giremez Buyurmuşlardır.(Tirmizi)

  Yatsı Namazından sonra Bakara Suresinin Son iki Ayeti kerimesi (Amenerrasulu) Mutlaka Okunmalıdır. Ebu Mesud r.a den Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Bakara Suresinin Sonunda iki Ayet Vardırki Kim onları Bir gecede Okursa O kimseye Kafi Gelir buyurmuşlardır.(Buhari)

  Kim Cuma Günü Kehf Suresini Okursa Kendisine iki Cuma arasını Aydınlatacak kadar Nur Verilir.(Suneni)

  Yüce Allah'ın Rızasını Arzulayarak Geceleyin Kim Yasin Suresini Okursa Onun Günahları Mağfiret edilir.(Beyheki Ebu Hureyre)

  Geceleyin Duhan Suresini Kim Okursa yetmiş bin Melek Onun İçin Tevbe İstiğfar ettiği Hlade Sabahlar (Tirmizi Ebu Hureyre)

  Kim Her Gece Vakia Suresini Okursa Ona Ebediyyen Fakirlik Ulaşıp Dokunmaz.(Abdullah Bin Mesud)

  Zilzal Suresinin Okumanın Kuran-ı Kerimin Yarısını Kafirun Suresinin Okumanın Kuran-ı Kerimin 4/1 ne İhlas Suresini Okumanın Kuran-ı Kerimin 3/1 ne Muadil olacağını Müjdelemişlerdir.(Tirmizi Enes.b. Malik)

  Mülk Suresini (Tebareke Suresi) Kendisini Okuyanlar için Şefaat edici ve Kabir Azabından Kurtarıcı OLacağı ve Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam mülk Suresini okumadan uyumadığı Ebu Hureyre İbni Abbas ve Cabir r.a dan rivayet edilen Sahih Hadis-i Şerfilerde açıklanmıştır.