En faziletli gün arefe günü, arefe günü yapılacak ibadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 19 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

En faziletli gün arefe günü
    Arefe günü yapılacak ibadetler
    Peygamberimizin arefe günü yaptığı dua

cezayir menekşesi özellikleri-2.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: Allah katında Arefe gününden dağa faziletli hiçbir gün yoktur Ar'efe gününde Allâh (c.c ) rahmeti ile dünyâ semâsına tecelli eder, yer halkı ile gökteki meleklere karşı iftihar edip şöyle buyurur: “Kullarıma bakınız. Azâbımı görmedikleri hâlde uzak yoldan terli ve toz toprak içerisinde, saçları dağınık bir vaziyette rahmetimi ümid ederek bana geldiler. Kullarımın cehennem azâbından kurtulup bağışlanmaları en çok Arefe gününde olur.” “Şeytan Arefe gününden başka hiçbir günde daha zelîl, daha hakîr, 'daha küçük ve daha öfkeli görülmemiştir.
    Bu, Arefe gününde Allâh’ın rahmetinin inmesinden ve Allâh’ın günâhları bağışlamasındandır. Bir de Bedir Muhârebesi’nde böyle görülmüştür. Çünkü şeytan o zaman, Cebrâil (as) düşmana karşı melekleri saf yaparken görmüştü.” “Kim ki Arefe gününde Allah’tan dünyâ ve âhirete âit bir ihtiyacını isterse,Cenab-ı. Allah onu verir. peygamber (s.a.v.) Arefe günü akşamı ümmeti için duâ ettiler. Allâ h ( c.c) duâsını kabul edip:

“Zulmederek başkasının hakkını alanlar hâriç bütün ümmetin affedildi. Muhakkak ben, mazlümun hakkım zâlimden alırım." buyurdu

Hz. Muhammed (s.a.v.); “Yâ Rabbi! Dilersen mazluma cennetini verir, zâlimi de mağfiret edersin” diye iltica ettiler. Arefe akşamı buna cevap verilmedi. Sabah olunca Peygamberimiz (s.a.v) duâsını Müzdelife’de tekrar ettiler. Orada, “Istediğin verildi” buyuruldu.

Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.v.) tebessüm buyurdular. Onun tebessüm ettiğini gören Hz. Ebübekir ve Hz. Ömer (r.anh) sebebini sordular. Hz. Muhammed (s.v.a):

Allah Teala'nın düşmanı İblis, duâmın kabul edildiğini ve ümmetimin mağfiret olunduğunu öğrenince gâyet perişan bir vaziyette yerden toprak alıp başına saçıyordu. Onu böyle görünce tebessüm ettim.” buyurdu.