En büyük yalan nedir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  En Büyük Yalan

  Vasile b. Eska (radıyalahu anh)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Allah Rasulü (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “En büyük yalan, bir kimsenin babasından başkasına mensubiyet iddiasında bulunması ya da görmediği rüyayı gördüm demesi veya Peygamber’in söylemediği bir sözü O’na söyletmesidir.” (Buharî, Menakıb, 5)

  Hadis-i şerifte “en büyük yalan” diye Türkçeye çevrilen “a’zami’l-fira” ibaresindeki “fira”, aslı esası olmayan çok vahim yalan, ağır iftira, sahtekarlık ve bir hakikati bile isteye tahrif etmek anlamlarına geliyor.

  Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v), görülmeyen bir rüyanın görülmüş gibi anlatılmasını “fira” olarak nitelediği ve Müslümanları böyle bir yalandan özellikle sakındırdığı başka hadisleri de var. Çünkü kişinin ahirette ebedi azap görmesine neden olabilecek bir yalan bu. Nitekim İbni Abbas (radıyallahu anh)'dan gelen bir başka hadis-i şerifte, “Görmediği bir rüyayı görmüş gibi anlatan kimseden (ahirette) iki arpa tanesini düğümlemesi istenir. (Oysa o) bunu hiçbir zaman yapamayacak (ve bu ona azap olacaktır).” (Buharî, Ta’bir, 45) buyurulmuştur.

  en-büyük-yalan-nedir.