Emziren anne oruç tutabilir mi?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Emziren anne oruç tutabilir mi?

  Neredeyse tüm kadınlar doğurduktan sonra bebeklerinin sağlığını etkileyecek her tür olumsuz şeylerden çekiniyorlar. Emzirirken ramazanda oruç tutmanın anne sütü üzerinde olumsuz etkileri olabileceği endişesi her yeni annenin aklını kurcalıyor. Doğru beslenme programı ile lohusa döneminden sonra oruç tutmakta hiçbir sakınca yok aslında. Emziren anne oruç tutabilir mi? konusunda Ramazan orucunu tutmamak amacıyla geçerli gerekçelerden biri de hamilelik ya da bebek emzirmedir. Hamile ya da emziren anne, kendisine veya çocuğuna bir zarar gelmesinden korkmaları durumunda oruç tutmayabilir. Bir nevi hasta hükmünde oldukları için onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de vardır. Anne dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecekse şayet hamile olan ve bebek emziren anne oruç tutabilir.


  Gebelik ve bebek emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları oruçları daha sonra yani şartların elverişli olduğu farklı zamanlarda kaza edebilirler. Bu konuda uzman bir doktora danışılması uygun olacaktır. Emziren anne oruç tutmasında kendisine ya da çocuğa zarar vermesi halinde oruç tutmayabilirler. Akıllı olan, ergenlik çağına ulaşmış olan ve oruç tutmasına herhangi bir engel veya mazereti olmayan her Müslüman birey Ramazan Orucunu tutması farzdır.. Fakat bazı durumlarda bu konuya kolaylaştırıcı hükümler de verilmiştir. Mesela yolculukta, hastalık durumunda, hamilelikte ve bebek emzirme döneminde, zor ve meşakkatli işlerde çalışmalarda ve yaşlılık durumunda bu kolaylaştırıcı hükümler geçerli olur.

  Emziren annenin mutlaka C ve D vitamin alması önerilir. En önemli ihtiyacımız emzirme dolayısıyla kalsiyumdur. Omega 3, 6 takviyesi de gereklidir. Haftada en az üç kere balık yiyilebilir. Karbonhidratı önemli ölçüde hayatınızdan çıkarın. Merak etmeyin, sütünüz azalmayacak.


  Emzirmekte olan bir annenin bebeğine sütünün yetmediği durumlarda ve bebeğine bakamayacağı koşullar gibi zafiyet olduğunda ihtiyaç halinden dolayı oruç tutmama izni bulunmaktadır. Ancak bebek sütten kesildikten hemen sonra tutmadığı oruçları kaza etmeleri şarttır. Yerine fidye ödemek mümkün değildir. Annenin maddi durumu iyiyse tutmadığı oruçlar için fidye verir ve ileride kaza orucunu tuttuğunda bu fidyeler sadaka yerine geçecektir.

  Emziren-anne-oruç-tutabilir-mi-.