Ehlibeyte Salâvat nasıl getirilir?

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 28 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Ehlibeyte Salâvat nasıl getirilir?


  Salâvat, salât kelimesinin çoğulu olup lügat alimlerinden bir çoğuna göre dua, tebrik, temcid ve tazim anlamındadır. Hz. Peygamber’in Ehlibeyt’ine salâvat getirilerek dua edilmesini istemesi ile ilgili hadisler de onlara düşkünlüğünü gösteren delillerdendir. Nitekim Hz. Peygamber:

  “Allah’ım salâtını ve bereketini İbrahim’e ve Âl-i İbrahim’e kıldığın gibi, Muhammed (s.a.v.) ve Âl-i Muhammed’e de kıl. Sen çok hamdedilen ve yücesin.” buyurmuştur. Ebu Humeyd es-Sâidî rivayetinde de nasıl salavat getirileceğine Hz.Peygamber cevap olarak: “Allah’ım, salâtını İbrahim’e, hanımlarına ve zürriyyetine kıldığın gibi Muhammed’e, eşlerine ve zürriyyetine de kıl…” buyurmuştur.


  Sevgili Peygamber’in (s.a.v) bizzat, kendisine salât ve selâm gönderme şeklini Müslümanlara öğretmiştir. Şöyleki; “Allah ve melekleri Peygamber’e salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât ve selâm getirin.” ayeti nazil oldupunda Müslümanlar, nasıl salât ve selâm göndereceklerini sordular. Hz. Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Bana eksik salâvat göndermeyin.” Yine sordular: “Peki nasıl salâvat gönderelim?” Hz. Peygamber buyurdu ki: “Şöyle deyiniz: Allahumme salli alâ Muhammed ve alâ Âl-i Muhammed.”
  Ehlibeyte Salâvat nasıl getirilir?Sonuç olarak, Ehlibeyt, Hz. Peygamber’in hayatında ev halkını oluşturan şahıslarla sınırlı olup onların vefat etmesi ile de sona ermiştir. Daha sonra yaşayanlar ancak Ehlibeyt’in neslidir. Hz. Peygamber Ehlibeyt’ine büyük özen göstermiştir. Bu bağlamda; onları namaza davet etmiş, ümmetine emanet etmiş, onlara dualar etmiş, Ehlibeyt’i ile tevessül edilebileceğini söyleyerek salâvat getirilmesini tavsiye etmiştir. Bu tavsiyenin dikkate alındığı ülkemizde Ehlibeyt sevgisi, milletimizin ortak paydası olmuştur.

  Ehlibeyte-Salâvat-nasıl-getirilir.