Eğitimci Öğretmen olarak Peygamberimiz Hz. Muhammed

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve saadet tarafından 29 Ocak 2021 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Eğitimci Öğretmen olarak Peygamberimiz Hz. Muhammed

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)in temel vazifesi hem dünyevi hemde dinsel konularda insanlara yol göstermek ve onları eğitmekti. Hatta bir hadisi şerifinde Peygamber Efendimizin;

Ben ancak bir öğretmen (mualim) olarak gönderildim dediği rivayet edilir.

Peygamber Efendimizin eğitim anlayışının temelinde insanlara her yönden bilimi öğretmek,her yönde onlara bilgiler kazandırmak ve kazandırmış olduğu bilgilerin de insanların hayatlarına dokunarak onlara fayda sağlamak amacına dayanirdi.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)
    Bir taraftan Allah'ım benim ilmini kuvvetlendir diye Allah'a dua edip ve bu amaç doğrultusunda hareket ederken diğer yandan da Allah'ım bana öğrettiğinden yararlanmamı bana nasip et diye dua etmeye devam ederdi.

Peygamber Efendimiz Faydasız ilimden Allah'a sığınırım derken de burada bilginin asıl amacının fayda sağlamak olduğunu anlatıyordu.

Tüm bu anlatılanlar ışığında Peygamber Efendimiz gerisinden gelen ashabini daha Medine'ye hicret etmeden önce Mekke'de Daru-l Erkam da Medine'ye hicret ettikten sonra da Mescid-i Nêbi de eğitime başlamıştı.

Peygamber Efendimiz yalnızca evlerde ve mescidlerde değil, o eğitimin ne kadar önemli olduğunu bildiği için gerek pazar da gerek savaş halinde gerekse fırsat bulduğu her alanda eğitim görevini yerine getirmeye gayret ediyordu.

Peygamber Efendimiz yalnızca kendisi değil bizzat eğitim ve öğretime katkı sağlamak ve eğitim vermek için görevlendirmeler yapıyordu.

Okuma-yazma/ Kur'an ı okuma/ temel dini bilgilerin hayatta uygulanması konusunda görev verdiği kişiler ile beraber çaba sarf ediyordu.
    Bilindiği üzere İslamiyet öncesi Arap yarım adasında okuma yazma oranı yok denecek kadar azdı. Bundan dolayı Peygamber Efendimiz eğitim ve öğretim yapmak için gayrimüslimlerden de yararlanmıştır.

Örnek vermek gerekirse Bedir savaşında esir düşenler arasında okuma yazma bilenler özgür olmak için 10 müslümana okuma yazma öğretmek zorundaydı.

Kadınların ilim irfan öğrenmesine de başrol alan Resullah Hz. Muhammed (s.a.v) haftanın sadece kadınlar için ayırmış olduğu bir gününde onlara eğitici konuşmalarda bulunuyor ve onlara ders verip sorunları ile ilgileniyordu.