İslam Efendimiz'in (s.a.v.) Ümmeti adına Kurban Kesmesi

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve saadet tarafından 8 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Efendimiz'in (s.a.v.) Ümmeti adına Kurban Kesmesi

  Hicretin 2. yılı Efendimiz Zilhicce'nin dokuzunda Sevik Gazası'ndan dönmüş, Medine'ye selametle kavuşmuştu. Ertesi günü, yani Zilhicce'nin 10.günü, Allah (c.c.) bu ümmete bir hediye olarak kurban bayramı'nı vermişti. Efendimiz o gün Müslümanlarla birlikte namazgaha çıkt ve ilk kez Müslümanlara iki rekat Kurban Bayramı namazı kıldırdı. O gün kıldırdığı namazın ilk rekatında Fatiha'dan sonra Kaf suresini, ikinci rekatında Kamer suresini okudu. Namazdan sonra bir hutbe irad etti. Bu hutbelerinde, imkanı olan Müslümanlara kurban kesmelerini emretti. Hutbesini bitirdikten sonra kendi kurbanlarını kesmek için hazırlık yaptı. Hz. Muhammed (s.a.v.) o gün, kendisi için iki kurbanlık koç almıştı.
  788673_detay.
  Satın aldığı semiz, boynuzlu beyaz koçtan birini keserken"Allah'ım! Bu, Senin birliğine ve senden bana gelenlere şehadet eden bütün ümmetimin namınadır." dedi. İkinci kurbanı keserken ise:"Allah'ım! Bu da Muhammed ve Muhammed'in ev halkı içindir"buyurdu. Kesilen bu kurbanlardan kendileri, ev halkı ve yoksullar yediler. Efendimiz'in hayatında kesilen ilk kurban işte bu bayramda olmuştu.

  Efendimiz hayatının sonuna kadar da kurbanlarını hep böyle kesmiştir. Yani hayatının sonuna kadar Efendimiz (s.a.v.) ümmeti adına kurban kesmiştir. Sevgiyi görüyormusunuz? Başka bir söze gerek var mı?