Efendimizin Cuma Hutbesi

Konusu 'Cuma mesajları' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamberimiz(s.a.v) Kuba'da iki haftalık kaldık'tan sonra bir cuma günü devesine binerek yola çıktı. Arkasında, yüz kişilik bir kalabalık vardı. Namaz zamanı gelmişti. Burada durularak büyük bir cemaatle ilk Cuma namazı kılındı. Namazdan sonra da Peygamberimiz(s.a.v) ilk hutbesini okudu. Bu hutbe İşlam dünyasının manevi dayanaklarından biri haline gelecektir Beni Salim'deki ilk hutbe şöyledir.
  Ey cemaat! Sağlığınızda ahiretiniz için hazırlık yapınız. Muhakkak bilirsiniz ki, kıyamet gününde birinin başına vuracak ve çobansız bıraktığı koyunundan sorulacak. Sonra Cenab-ı Hak ona diyecek ama nasıl diyecek? Tercümanı yok Sana benim Resulüm gelip de bildirmedi mi? Ben sana mal verdim, lütuf ve ihsanda bulundum, sen kendin için ne yaptın? . O kimse dahi sağına bakacak bir şey görmeyecek. Önüne bakacak, Cehennem’den başka birşey görmeyecek. Öyle ise herkes kendisini bir yarım hurma ile ateşten kurtarabilecekse, hemen o hayrı işlesin. Onu da bulamazsa bari güzel ve hoş sözlerle kendisini kurtarsın. Zira onunla, bir hayra on mislinden yedi yüz misline kadar sevap verilir.
  Peygamberimiz(s.a.v)birinci hutbesini tamamlayıp, oturup bir süre dinlendik'ten. Sonra ikinci hutbesini söyledi.
  Allah'a şükürler olsun. Allah’a hamd ederim ve O'ndan yardım dilerim. Nefslerimizin şerrinden ve kötü amellerimizden Allah'a sığındık. Allah’ın doğru yola sevkettiğini kimse sapıtkanlığa götüremez. Allah’ın sapıttırdığı bir kimseyi de, kimse doğru yola sokamaz. Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerike leh.
  Kelamın en güzeli Allah'ın kitabıdır Kur'an-ı kerim Her kim ki Cenab-ı Hak onun kalbini Kur'an ile süsleyeve onu kafir iken İslama geçire ve o kişi dahi Kur'an-ı diğer sözlere tercih ederse işte o kimse kurtuluşu bulur.Doğrusu,Allah'ın kitabı sözlerin en güzeli ve en üstünüdür.
  Allah'ın sevdiğini seviniz. Allah’ı can ve gönülden seviniz. Allah’ın kelamından ve adını anmaktan usanmayınız. Ve Allah'ın kelamından kalbinize kasvet gelmesin. Zira Allah'ın kelamı her şeyin en iyisini ayırıp seçer. Amellerin hayırlısını ve kulların seçkinleri olan peygamberleri ve dini hikayelerin iyisini bildirir. Ve halal ve haramı anlatır. Artık allah'a ibadet ediniz ve ona ortak koşmayınız. O’ndan gerektiği gibi korkunuz. Güzel sözünüz ile o sözünüz dahi Allah'a doğru olsun ve aranızda Allah'ın kelamını ederek birbirinizi seviniz. Muhakkak bilmelisiniz ki, Yüce Allah ahdini bozanlara azab eder. Peygamberimiz(s.a.v)tekrar devesine bindi ve ilerledi. Sokaklar bayram yerine dönmüştü. .Neccar ailesinden asıl adı Halid olan Ebu Eyyub Ensari nin evinin önüne çöken deve. O zaman peygamberimiz -inşallah konağımız burasıdır diyerek devesinden indi ve eve misafir oldu.