Efendimizin Çok Okuduğu Dualar

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hz. Muhammed'in En Çok Okuduğu Dualar

  Evden Çıkarken Okunacak Dua
  Okunuşu:
  Bismillahi tevekkeltu alellahi la havle ve la guvvete illa billahil aliyyil azim."

  Anlamı:
  Allah'ın adını anarak (evimden çıkıyorum) ben, Allah'a dayanıp tevekkül ettim. (her türlü) kuvvet ve kudret ancak yüce Allah'ın yardımıyladır." (Tirmizi, deavat: 34)

  Eve Girerken Okunacak Dua:
  Okunuşu:
  Allahumme inni es'eluke hayral mevleci ve hayral mehraci bismillahi ve lecna ve bismillahi haracna va alallahi rabbina tevekkelna."

  Manası:
  Allahım! Her giriş ve çıkışımda senden hayır diliyorum. Allah'ın adıyla evimize girer, Allah'ın adıyla çıkarız ve Rabbimize dayanıp güveniriz." (Ebu Davud, Edeb: 112)
  okunuşu:
  Ezhibl bese Rabbinnasi esfi ve entessafi la şifae illa şifauke , şifaen la yüğadiru sekama

  Manası:
  Bu hastalığı gider ey insanlarin Rabbi! Şifâ ver, çünkü Şifâ verici sensin. Senin vereceĞin Şifâdan baska Şifâ yoktur. Öyle Şifâ ver ki hiç bir hastalık brakmaşin

  okunuşu:
  Allahümme, yâ mukallibel kulûb, sebbit kalbî, alâ dînik.

  Manası:
  Allah’ım, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde ve senin sevginde sabit kıl, dininden ve sevginden ayırma!

  okunuşu:
  Allâhümme ente Rabbî la ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene âlâ ahdike ve va'dike mesteta'tü eûzü bike min şerri mâ sana'tü ebûu leke bi-ni'metike aleyye ve ebûü bizenbî fağfir lî feinnehû la yağfirü'z-zünûbe illâ ente.

  Manası:
  Allahım! Sen benim Rabbimsin, senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz ve vadimi yerine getirmeye çalışıyorum.
  Yaptığım işlerin kötülüğünden sana sığınırım. Bana verdiğin nimetlerini itiraf ediyorum. Günahlarımı da itiraf ediyorum. Beni bağışla. Zira günahtan ancak sen bağışlarsın.

  Efendimizin yatmadan önce okuduğu dualar

  peygamberimiz (s.a.v) her gece yatağına girdiği vakit avuçlarını toplar, onlara üfler, daha sonra ‘Kul hüvallahu ehad, Kul eûzü bi-Rabbi’l-felâk, Kul eûzü bi-Rabbi’n-nâsi’yi okur, sonra elleri ile, başından ve yüzünden başlayarak yetişebildiği yere kadar vücudunun her tarafını meshederdi. Bunu üç defa yapardı.