Edep Yahu !

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Edep Yahu !

  Eskilerin tekkelerin girişlerine yazdığı busözü şimdilerde herkesin, özellikle, de İslamcı gençliğin alnına yazmak geliyor içimden. Edep imanın yaldızıdır ve edebini kaybedenin imanının yaldızı sıyrılmıştır. Başkalarına hürmet gösterince küçüleceğini zannedenler tatminsiz ve hastalıklı tiplerdir. Öz güveni olan şahsiyetli insan, beşeri münasebetlerinde saygıyı ve sevgiyi esas alır. Akıllı insan bilir ki, başkalarına saygısı olmayanın kendisine karşıda saygısı yoktur. Ve yine sayanın sayılacağını aklından çıkarmaz.

  Bazı davranışlar yasak-serbest, haram-helal, meşru-gayr-i meşru sınırlarında değil, güzel- çirkin, iyi-kötü, makbul-merbut sınırlarında değerlendirilmelidir. Her saygısızlık ve edepsizlik haram/ yasak değildir belki, ama çirkindir, kötüdür, merbuttur. Eylemleri için tek tanımlayıcının haram-helal sınırları olduğunu söyleyenlere, Hz. Nebi`nin söylediği su sözü hatırlatınız:`` Utanmazsan istediğini yap.``

  Hayalı ve de edepli olunuz. Edep imanın aksesuarıdır, takınınız ve kullara karşı ayıp söz konusu olduğu gibi Allah’u Azze ve Celle'ye karşı da söz konusudur. Unutmayınız ki "el-insan Abdül-ihsan: insan iyiliğin kolcuğudur" demişler. Yine unutmayınız ki edepli ve terbiyelice söylenmiş bir batılın alıcısı, edepsiz ve terbiyesizce söylenmiş bir hakkın alıcısından çok daha fazla olabilir.

  Kahkaha atarak gülmek, orda burada gezinerek bireyler yiyip içmek, hafif düşürecek giysilerle dolaşmak, gereksiz el şakaları yapmak gibi "sulu" tavırlardan uzak durunuz.

  Eğer becerebiliyorsanız çok ağlayınız.Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ı biraz da ağlaya bilenler anlayabilirler. Kimi zaman göz yaşları kursundan daha etkili olabilir. Göz yaşını tanımayan tuzu kuru bir insanın kalbiyle gözü arasındaki bağlantı kopmuş demektir. Böyle birinin, baktığına imanın feraset ve basiretiyle bakamayacağını, müsteşar olamayacağını, olaylar ve eşyayı yorumlarken isabet edemeyeceğini biliniz.

  Sürekli vakur ve de ciddi olunuz. Zayıf meşrep olmayınız. "Oynayan taş yosun tutmaz" demişler. Vakar imanın süsüdür ve hafif meşrep insanlar toplum içinde saygı uyandırmazlar. Vakarla kibri ve şişinmeyi karıştırmayınız. Eğer kametiniz kıymetinize uygun değilse vakar adı altında kibir ve riya sergileye bilirsiniz. Kıymetiniz şöhretinize uygun olsun.

  Ciddiyetiniz latif olup latife yapmanıza engel olmasın. Açıkçası anut olmayınız. Somurtkanlıkla ciddiyet arasında dağlar kadar fark vardır. Ciddiyet göstereceğim diye abus bir cehreyle insanların gözlerine biber saçmayınız. İyi biliniz ki insan, tebessüm ederek de ciddi olabilir.