Biyografi Ebu Bekir Er-Razi Kimdir? Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Ebu Bekir Er-Razi Kimdir? Hayatı

  ebu-bekir-er-razi-hayati.  Kendisini Eflatun ve Aristo’dan üstün tutan Ortaçağ’ın en şöhretli din tenkitçisi ve en büyük doktoru Razi, atom nazariyesini tesis etmiş ve ilk maddenin dağınık atomlardan meydana geldiğini söylemiştir. Tabiat olaylarını kimyevi analiz ve tecrübi metodla izah etmiştir. Fakat, Râzî’nin asıl şöhreti doktorluğudur. Çiçek ve kızamık hakkında yazdığı risaleler çok ünlüdür. Çeşitli hastalıklarla ilgili bir çok tıp el-kitabı yazmıştır.15 yıl çalışarak meydana getirdiği (Cami-Havi yahut toplu) isimli eseri, Ortaçağ’ın en kudretli tıp ansiklopedisidir. Ayrıca; günlük klinik kayıtları, bugün bile önemini muhafaza eder.

  Rey şehrinde hastane müdürlüğü yapan Râzinin ismi Zekeriya oğlu Ebubekir Muhammed’dir. Hayatı istikrarsızlıkla dolu olup, çok şöhretli bir doktor olması, onu saraydan saraya dolaştırmıştır. Bağdat’ta da bir süre hastane başhekimi yapmıştır. Birûni’ye göre; Razi, 925 yılında ölmüştür.

  Ebubekir er-Razi’nin batı medeniyetine etkileri şöyle özetlenebilir:

  a) Batı düşüncesinde önemli yeri olan (tabiat felsefesi) mektebi onundur.

  b) Copernic, Kepler ve Galile’ye önderlik etmiştir.

  c) Newton’un tabiat ilmi esaslarına dair görüşlerine, Razi temel olmuştur.

  d) ışığın kırılmasını keşfeden, tecrübe metodunu kullanan Ebubekir Razi, Kaytan (fitil) yakısının mucididir.

  e) kimya ile simya ilmini birbirinden ayırmıştır.

  f) Batı tıp dünyasının yeni keşifler yapmasını hazırlayan düşünce ve imkanı göstermiş, bir çok batılı mütefekkire yol açmıştır.

  g) Havi, isimli tıp ansiklopedisi, Batı dillerinde ve Latinceye çevrilmiştir. Ameli tıp usulünü ve klinik kayıtlarını batıya öğretmiştir.