Ebeler haftası ile ilgili yazı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  21-28 Nisan Ebeler Haftası
  Anne, çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve de bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

  Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 senesine kadar anneden kıza geçen, görgü ve de deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. Böyle olmasına rağmen, ülkemizde ebeler yeterince değerlendirilmemektedir.

  Özellikle Doğu anadolu bölgesindeki illerde bu sorunun daha da yüksektir. Sağlık ocaklarında çalışan ebelerin nüfus oranına göre dağılımı, batıdaki illerimizden daha az orandadır.

  Sağlık ocaklarının sayısının çoğaltılması ve de yeterli personel görevlendirilmesi durumunda, anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşecektir. Anne ve de bebek ölüm oranının yüksek olması, istihdam edilen ebe sayısının azlığından kaynaklanmaktadır.

  Ebelerimizin durumlarının düzeltilmesi için acilen şu önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz annelerini de ilgilendirmektedir.

  Hizmet içi eğitim programlarına ağırlık verilmeli,
  Sağlık evleri uygulamasına son verilip yerlerine motorize ekipler kurulmalı,
  Görev tanımının yeniden yapılması,
  Mesai saatlerinin düzenlenmesi,
  Ebelik yasasının çıkartılması,
  Maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi,
  Çalışma ortamlarının düzenlenmesi,

  Ağır fedakarlıklar içerisinde görev ve de sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.