Dünyaya gelen bir bebeğe ne yapmalı

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Yeni doğan bir bebeğe ne yapılır

  Peygamberimiz (s.a.v) yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan okunmasını, sol kulağına da kamet getirilmesini tavsiye etmiş ve bizzat kendisi, torunu Hz. Hasan’ın sağ kulağına ezan okumuş, sol kulağına da kamet getirmiştir (Ebu Davud, Edeb, 116; Tirmizi, Edahi, 17). Dolayısıyla, çocuk dünyaya geldiğinde sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunarak isminin verilmesi sünnettir. Bunu babası veya aile büyüklerinden başka birisi de yapabilir.

  Anne-babanın yükümlülüklerinden biri de çocuğa güzel bir isim koymaktır. Çocuğa isim koyarken yapılması gereken dini bir merasim yoktur. Çocuk, dünyaya gelince ilk yapılan muamelelerden bir diğeri de onun için dua etmektir (Bakara, 2/128). Peygamberimiz (s.a.v) kendisine getirilen çocuklar için dua etmiş, onlar için hayırlı ve bereketli bir ömür dilemiştir (Buhari, Akika, 1; Ebu Davud, Edeb, 116).

  Şu da ilave edilmelidir ki, çocuk için sadece doğumunun ilk gününde dua etmekle yetinilmemelidir. Peygamberimiz (s.a.v)yetişkin çocuklar için de dua etmiştir (İbn Mace, Tıb, 36).