Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Vahşi Deniz Canlısı Hangisidir

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 5 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Vahşi Deniz Canlısı Hakkında Bilgi

  10 metre boyu 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus 400 milyon yıl sonra hâlâ korkutucu.

  Zırhla kaplı balık türlerinden Dunkleosteus günümüzden 415 milyon yıl önce yaşanan balıklar çağı (Devonik dönem) boyunca deniz yaşamını 'terörize' etmiş. Dunkleosteus'un gündeme gelmesindeki sebepse Chicago'daki Field Müzesi ve Chicago Üniversitesi'nden bilim insanlarının canavarın yeryüzündeki en güçlü deniz canlılarını bile kovduğu konusunda giderek yayılan namını test etmeye çalışmaları.

  Çalışmaları Britanya'daki Biology Letters adlı dergide yayımlanan araştırmacılar Dunkleosteus terrelli isimli dev balığın uzun dişlerini 5 bin kilogramlık bir kuvvetle birleştirdiğini açıkladı. Bu dev balığın Tyrannosaurus rex isimli dinozor türünden bile daha güçlü olduğu anl. geliyor.

  Korkutucu balık tek ısırıkla bir köpekbalığını ikiye ayırabilecek güçte. Bu veriler ışığında uzmanlar Dunkleosteus'u tüm zamanlar içinde 'balıkların şampiyonu' olarak taçlandırıyor. Field Müzesi balık küratörü Mark Westneat bu güçlü yaratığın dev timsahlar ve Tyrannosaurus rex gibi büyük dinozorlarla birlikte gelmiş geçmiş en güçlü ısırıcı hayvanlar arasında yer aldığını açıklıyor.

  Önüne gelen her şeyi yiyebilir!
  Uzmanlar Dunkleosteus'un ağzını çok süratli açabildiğine de dikkat çekiyor. Balıklarda hem güçlü olma hem de hızla ısırma özelliğine aynı anda çok nadir rastlanıyor.

  Dunkleosteus önüne gelen ve istediği herhangi bir canlıyı yeme kapasitesine sahip. Mönüsünde sert kabuklu deniz canlılarından ilkel köpekbalıklarına kadar pek çok deniz yaratığı yer alıyor. Araştırmacılar dev balığın çevresinde gördüğü her şeyi rahatça mideye indirebileceğini söylüyor.