Dünya Üzerinde Yapılan İlk Mabet İbadet Yapılan Yer Neresidir

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 27 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Dünyada yapılan ilk mabet neresidir?

  Hac, Allah Azze ve celle'nin belirli şartları taşıyan Müslümanlardan yapılmasını istediği bir ibadettir. Sözlükte “kutsal yerleri ziyaret” anlamına gelir. Terim olarak ise yılın belirli günlerinde, özel giysiler giyerek Mekke’de Arafat’ta ayakta durmak ve Kabe’yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye hacı denir.

  İslam’ın beş temel şartından biri olan hac, hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. İslam dinine göre, maddi durumu yerinde olan, varlıklı Müslümanların ömürlerinde bir defa hacca gitmesi farzdır. Kur’an’da bu durum şöyle ifade edilmektedir:
  ”...Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır...”(al-i İmran Suresi, 97. ayet) Peygamberimiz de bu konuyla ilgili olarak: “Ey inananlar, Allah size haccı farz kılmıştır. O halde haccediniz.” (Müslim, Hac, C. 4, s.
  222.) şeklinde buyurmuştur.

  Hac, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla yapılır. Farklı ülkelerden Müslümanlar hacda bir araya gelirler. Orada birbirlerini tanıma imkanı bulurlar. Evrensel bir kardeşlik anlamı taşıyan hac, insanları birbirine yakınlaştıran bir ibadettir. Ayrıca Cenab-ıAllah’ın bize verdiği sağlık ve zenginlik gibi nimetlere bir şükürdür.