Dünya tarihinde bilinen ilk insan fotoğrafı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Dünya tarihinde bilinen ilk insan fotoğrafı

  Dünya-tarihinde-bilinen-ilk-insan-fotoğrafı.

  Fotoğraf hep geçmişi gösterir. Siz deklanşöre basar bir anı kayıt edersiniz, ama zaman akar. Fotoğrafın tarihi bir anlamda teknolojik gelişmenin de tarihidir. Olayın zorluklarını, daha doğrusu yola nereden çıkıldığını göstermek için bu fotoğrafı gözler önüne seriyor.


  Bu fotoğraf ilk insan fotoğrafı sayılıyor… Luis Jacques Mande Daguerre 1835 yıllarında ilk başarılı kalıcı görüntüleri; kendi verdiği adı ile Dagerreotype’ları oluşturmayı başarmıştı. 1838 yılında çektiği bu Daguerreotype ise ilk insan görünen fotoğraf sayılıyor.

  Orijinali 12,9×16,3cm’lik cıva ile parlatılmış bir bakır plaka. Birkaç dakika süren çekim esnasında bulvardaki ayakkabı boyatan adam ve boyacı dışında herkes hareket halinde olduğu için görünmüyorlar.

  Dagurreotype prosesi oldukça zordu. Plaka pozlandırıldıktan sonra cıva buharları ile görüntü geliştiriliyor ve sodyum tiyo sülfat (hipo) kullanılarak tespit ediliyordu.

  Daguerreotype’lar zamanında insanları büyülemişti. Ama her zaman olduğu gibi eleştiriler gecikmedi. Fotoğraların siyah beyaz oluşu, çoğaltılmalarının hemen hemen imkansızlığı, görüntülerin aynadaki gibi ters oluşu, başlıca eleştirilerdi. Ve tabi poz sürelerinin uzunluğu ve hızlı hareket eden nesnelerin fotoğralanamaması da çok büyük bir dezavantaj oluşturuyordu.

  Bütün bunlara rağmen Fransa bu buluşu satın aldı. Hemen ardından gelen İngiliz William Henry Fox Talbot’un negatif pozitif fotoğraf tekniği, hızla Daugerreҋin buluşunun yerine geçti, dijital fotoğraf gecen yüzyılın sonlarında ilmin ve kimyasal yolla görüntü geliştirmenin yerini alıncaya kadar onun ortaya koyduğu prensipleri kullanmaya devam ettik.