Dünya kadın hakları günü ile ilgili yazı

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kadınlar günü ile ilgili yazı


  Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır. (Bakara ayet /178)

  Hani, sizi azabın en kötüsüne uğratan, kadınlarınızı sağ bırakıp, oğullarınızı boğazlayan Firavun ailesinden kurtarmıştık. Bunda, size Rabbinizden (gelen) büyük bir imtihan vardı.
  (Bakara ayet /49)


  Her yıl 5 Aralık günü Kadın hakları günü olarak değerlendirilir. Bu günün anlam ve önemi ise şudur; 5 Aralık 1934 senesinde “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınan yasa çıkarılmıştır. O günden bu yana kadınlar; sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal olarak yasa önünde erkeklerle eşittir.

  19. yüzyıla girilmesiyle birlikte kadın hakları dile getirilmeye başlandı ve hızla ilerleyerek halen daha bu konu araştırmalara ve geliştirmelere tabiidir. Araştırmalar kapsamında dünyada her 3 kadından 1′i aile içi şiddet görüyor ve gelişmekte olan ülkelerde töre ve namus cinayetleri halen geçerlidir. Sosyal ve çalışma yaşamında kadınlar erkeklerle eşit haklar tanınmıyor. Kadınlar eğitim-öğretim sektöründe de erkeklerden sonra geliyor. Hukuk alanında kadınlara geri plandadır. Dünyada pek çok kadının eşini seçme, evlenme, boşanma hakları bulunmuyor.

  Avustralya 1894 senesinde bağımsızlığını ilan ederek ilk kez kadın haklarını tanıyan modern ülke olarak tarihe adını yazdırmıştır. Ardından bu ülkeyi 1 Haziran 1906 senesinde Finlandiya izlemiştir. Bu ülkelerin peşine 1915 yılında Danimarka, 1917 yılında Rusya , 1918 yılında İngiltere, Azerbaycan ve Kanada, 1919 yılında Almanya ile Avusturya, 1920 yılında Amerika ve 1930 ve 1934 Türkiye kadın haklarını kabul eden devletler arasına adlarını yazdırmıştır.

  Türkiye’de kadın hakları kapsamında 1917 senesinde, çok eşlilik çıkarılan bir yasa ile düzenlenmiştir. 1926 senesinde medeni kanunla, kadın-erkek eşitliği sağlanmış ve kanunla ispatlanmıştır. Kadınlar siyasal alanda ve iş hayatında adlarını duyurmak istemleri 1908-1914 yıllarından beri konuşulsa da en çok Cumhuriyet Döneminde esas kılınmıştır.