Dudak Uçuğuna ne iyi gelir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 21 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dudak Uçuğu nasıl geçer bitkisel

  Ekinezya (Echinaceae purpureae herba)
  Güçlü bir antiviral bitki olan ekinezya, beyaz kan hücrelerinin üretimini tetiklediği kanıtlanan polisakkarid fazlalığından enfeksiyonu önleyebilir. Yeni yapılan bir araştırma sonucu ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına neden olan influenza virüsü, solunum sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsleri öldürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

  Kökten elde edilen taze bitki sıkma suyu içeren merhemi uygulanır. En fazla sekiz hafta kullanılır.

  Oğulotu (Melissa)
  Latincede Melissa diye bilinen oğulotu iyileşmeyi hızlandıran ve aynı zamanda herpes virüsünün baş göstermesini engelleyebilen antiviral maddeler olan tannik asitlerine sahiptir.

  Yineleyici Herpes simplex virüsü enfeksiyonu olan dudak ve genital bölge uçuğunda ilk tercih edilecek olan standardize melisa yaprağı ekstresidir. Taze ya da kurutulmuş yapraklardan üretilen standardize krem kullanılır. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu ESCOP melisa yaprağının uçuğun tedavisinde harici olarak kullanılabileceğini belirtmiştir.

  Propolis: Ağaçların tomurcuk ve yapraklarından bal arılarınca toplanan bitki özütünden üretilmiş standardize hazır preparat merhem olarak kullanılır. Alerjiye hassasiyeti olanlar kullanmamalı.

  Sarı Kantaron
  İyi bir stres giderici bitki olan sarı kantaronun aynı zamanda virüslerin büyümesini yavaşlattığı da kanıtlanmıştır. Hypericin maddesi herpes virüsünün büyümesini kontrol altına almakta özellikle iyidir.

  Çay Ağacı Yağı
  En iyi kalitedeki çay ağacı yağı yüksek miktarda terpinen ve az miktarda sineol içerir. Mükemmel bir antiseptik olan çay ağacı, Yeni Güney Galler yerlileri tarafından eski zamanlardan beri enfeksiyonla mücadele temsilcisi olarak kullanılmaktadır.

  Adaçayı Yaprağı (Salviae folium)
  Taze ya da gölgede kurutulmuş kıyılmış yapraklardan hazırlanan ekstre krem şeklinde kullanılır.

  Adaçayı özütü ve ravent kökü özütünden üretilmiş bir kremin uçuk virüsüne karşı asiklovir adlı ilaç kadar etkili olduğu saptanmıştır.

  Buz ; Deri sızlamaya başladığında herpes virüsünün ilerlemesinin ilk aşaması boyunca buz kullanılabilir.

  En azından herpes virüsünün daha yavaş ilerlemesi için düzenli buz uygulamaları dokuların ısısını ve metabolik hızı azaltır. Buzu tannik asit içeren siyah çay kesesi tamponları ile birlikte kullanınız. Bu kesinlikle herpes virüsü için kullanılabilecek en basit doğal yollardan biridir.

  Uyarı! Hasar görmüş deride virüs enfeksiyonu yayılma eğilimi gösterdiği için deri hastalığı durumunda dikkatli olunması gerekir. Bu durumun mevcudiyetinde oral antiviral tedavi gerekir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Uçuğu olan kişinin uçuğa temas etmemesi temas olduğu takdirde ellerini yıkması gerekir. Uçuk varken kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. İnsanlarla yakın temastan kaşınmak ve de özellikle küçük yaştaki çocukların öpülmemesi gerekir. Uçuklu bir kişiden bulaşan virüs nedeniyle yeni doğan bebek ölümlerine ait vakalar mevcuttur. Ayrıca uçuk yarasının kabuğuyla oynanmaması gerekir.