Soru Dövme yaptirmanin günahı nedir? Dinimizde Dövme yapmak caiz midir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 28 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Dövme yapmak günah mı kuran'da geçiyor mu? Dövme yaptırmanın günahı nedir? Dinimizde Dövme yapmak caiz midir?

  Dövme, kelime anlamı vücudumuzun belirli yerlerine mesajla bilek,kol(pazu), yüz bacak,veya dudağa kalıcı şekilde işlenmiş simgelere denir. Dövmenin temelinde yapılırken deriye iğne ile kan katılarak yapılır derinin altına mürekkep kına basılır. Böylece bedene bir sürü motif yapılır örneğin kuş, kartal,aslan, kaplan vb. Bugün çarşıya gittiğimizde dikkatlice etrafımızı süzecek olursak son dönemlerde ülkemizde dövme yapan kişilerin sayısı bir hayli fazladır.

  Pekala bizler dövme yapmanın hükmünü biliyor muyuz ?

  Peygamber Efendimiz dövmeyi neden yasaklamıştır?


  Peygamber efendimiz " iğreti saç takana da taktırana da bedene dövme yapana da yaptırana da Allah lanet etsin" demiştir. Hadisten de anlaşıldığı gibi efendimiz bizzat dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamıştır. Yani dövme yapmak esasen haramdır. Çünkü dövme yapmak Rabbimizin bizlere bahsettiği bedeni beğenmeyip onu süslemek, değiştirmek anlamı taşır.

  Nisa suresinde " ( 4/119) " şüphesiz ki fıtrat değiştirme seytanin hoşuna giden bir iştir. Buyurmuştur.


  Diyelim ki dövme yaptık, ancak zamanla pişman olduk peki ne yapabiliriz?

  Alimler bunun ile ilgili mümkün olduğu kadar dövme yapılan yerdeki uvuzun bedenin bir zarar getirmeden dövmenin çıkarılmasına silinmesine çalışmalıdır. Çünkü dövme yapılırken dövme yapılan yerde kan kurur. Ayrıca dövmeyi yaparken kullanılan malzemelerin kanserojen madde olduğu için ileriki zamanlarda cilt kanserine sebebiyet verdiği için önemle uzak durulmalıdır ve dinen caiz değildir.