Dört Büyük Melek Ve Görevleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Öncelikle melekler hakkında bir kaç bilgi verelim. Melekler Allah Teala'nın kendilerine verdiği görevleri eksiksiz biçimde yerine getirenlerdir.Bu görevlerin en başta geleni insanlara yardım etmek , alemin işleyişinde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmektir.
  Allah'ın insanlarla itibar kurma vasıtalarından biride meleklerdir.Melekler Allah'ın vihyini peygamberlere ulaştırır.
  Herkesinde bildiği gibi dört büyük melek vardır.Bunları aşağıda ayrıntılı görebilirsiniz.
  Cebrail:Cebrail , vahiy meleğidir.
  "Allah kendi tarafından bir vahiy ile melekleri,kullarından dilediği kimselere ,"Benden başka tanrı yoktur.Bana karşı gelmekten sakının"diye uyarmak üzere gönderir".
  Mikail:Allah'ın emriyle yer yüzünün işleyişinde görevlendirilen melekler vardır.Doğa işleridir genelde bu işlerle ilgilenen büyük melek mikaildir.
  Azrail:Allah'ın emriyle eceli gelenlerin canını almakla görevli melekler vardır.Bu işlerle görevli büyük melek Azrail'dir.
  Kuran'da şöyle buyrulur:"De ki : Üzerinize vekil edilen ölüm meleği , canınızı alır,sonra Rabbinize döndürülürsünüz"
  İsrafil:Allah tarafından meleklere verilen görevlerden biri de kıyametin kopacağı zamanı haber vermektir. Bu görevi yerine getirecek olan melek , İsrafildir.
  "Sura üflenince ,Allah'ın dilediği kimseler dışında olmak üzere göklerde ve yerde ne varsa ölecektir.Sonra O'na bir defa daha üflenince ,birde bakarsın ,onlar ayağa kalkmış bakıyorlar."