Dört büyük melek isimleri ve görevleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dört Büyük melekler ve görevleri nelerdir?

  Azrail:
  (Aleyhisselam)
  Cebrail: (Aleyhisselam)
  Mikail: (Aleyhisselam)
  İsrafil: (Aleyhisselam)

  Azrail: Dört büyük melekten biri olan insanların canını olmakla görevlidir. Bu melek Kur’an ve sahih hadislerde, Azrail ismiyle değil, melekü’l-mevt (ölüm meleği) Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir “De ki: Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz” (Secde 32/11) Her insanın canını almakla görevli Azrail bu meleklerin başıdır.

  Cebrail: peygamberlere vahiy getirmekle görevendirilen Kur’an-ı Kerim'de İsmi Cibril, Ruhu’l-Kudüs, Ruhu’l-Emin, Ruh ve Resul şeklinde geçmektedir. Kur’an’ı Kerime göre o, karşı konulmayacak bir güce, üstün ve kesin bilgilere sahip, Allah nezdinde çok itibarı olan ve diğer meleklerin kendisine itaat ettiği şerefli bir elçidir “O (Kur’an), şüphesiz değerli, güçlü ve arşın sahibi Yüce Allah’ın katında itibarlı bir elçinin Cebrail’in getirdiği sözdür” (Tekvir, 81/19-20)

  Mikail: tabiat olaylarını düzenlemekle görevlendirmiştir. Mikail Yüce Allah’ın küçük ve sevgili kulu anlamına gelen Mikail Kur’an’ın Kerime de geçmektedir: “Her kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkar edenlerin düşmanıdır” (Bakara, 2/98)

  İsrafil: Allah’ın emri ile kıyamet kopacağı zaman sura üflemekle görevlendirilen. Bir hadiste İsrafil, sahib-i karn sur’un sahibi, borunun sahibi olarak isimlendirilmiştir. Sur’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur” (Hakka, 69/13-15) İkinci defa üfürdüğünde, bütün insanlar tekrar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere sevk edileceklerdir: “Sur’a üfürülür Bir de bakarsın kabirlerden çıkmış Rablerine doğru akın akın gitmektedirler” (Yasin, 36/51)