Domatesin faydaları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Domatesin sağlığa nasıl faydaları vardır?

  Her mevsim bulunan ve hemen hemen bütün yemeklerimizde kullandığımız domatesin yararlarını okuyunca daha fazla domates yemek isteyeceksiniz.
  Domatesin Faydaları resimleri
  Domatesin içinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların faydaları tartışılamaz. Organik domatesler, bazı kimyasallardan arınarak yetiştirildiği için, daha çok flavonoit içerirler. Aynı zamanda antiviral özellikleri bulunur.

  Domates Gribi Önler
  Karotenler (likopen ve beta karoten) gibi sebze ve meyvelerden elde edilen koruyucu pigment değerleri düşük olan insanların, her gün domates yemesi önerilir. Bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan karoten bileşikleri çok önemlidir. Günlük domates ihtiyacınızı bir bardak domates suyu ile karşılayabilirsiniz. Göreceksiniz, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuz daha çok dirençli olacaktır.


  Domates Cildinizi Korur
  Kabuğu incecik bu meyvenin, cildinize güneşten koruyucu krem etkisi sağladığını biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada, güneş yanıklarından şikayetçi olan ve güneşe karşı hassas cilde sahip bir grubun günlük beslenme listelerine domates eklendi. Akdeniz'de yaygın olan bu tarz bir beslenme düzeni uygulayanların ciltlerinin, 10 hafta sonunda güneşin UV ışınlarına karşı daha güçlendiği belirlendi.


  Domates Kolesterolü Kontrol Eder
  Günde yiyeceğiniz bir domates, sizin arter ve kalp şikayetlerinize karşı olan savaşınızda en güçlü dostunuz olabilir. Günlük domates yemeye başladıktan sonraki 4 hafta içerisinde HDL kolesterol seviyeniz %15 artar, bununla beraber LDL kolesterol seviyeniz azalır.


  Domates Yaşlanmaya Karşı Savaşır
  Domatesin, serbest radikalleri önleyici likopen ve beta karoten içerdiğini yazmıştık. Bazı hücrelerde, serbest radikaller DNA'ya % 42'ye ulaşan hasarlar verirler. Domatesi, her zaman tavsiye ettiğimiz az miktarda zeytinyağı ile birlikte yediğinizde, yaşlanmaya karşı vücudunuz daha güçlü olur. Gerçek Yaş 'ınız hesaplanırken, kan basıncı seviyeniz çok önemlidir. 115/76 ve daha aşağı seviyede bir kan basıncı seviyesi sayesinde, 12 yıla kadar gençleşebilirsiniz.