Doğumdan sonra 40 çıkmadan cinsel ilişkiye girmek caiz mi?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Loğusalıkta 40 gün geçmeden cinsel ilişki olurmu?

  Doğum yapmış kadına lohusa denir ki,Kadının bu durumda kanaması olma haline de nifas denir.Bu nifas döneminde adetli olan hanıma haram ve yasak olan herşey onun için de geçerlidir.Kanaması (nifas hali)devam eden kadınla cinsi ilişki haramdır.Erkek kadının dizi ile göbeği arasından faydalanamaz.Ancak kadının doğumdan sonra hiç kanaması olmazsa o zaman caiz olur.


  Adetli ve Doğum yapan kadına yasak olan şeyler şunlardır:

  1- NAMAZ KILMAK, TİLAVET VE ŞÜKÜR SECDESİ YAPMAK

  2- ORUÇ TUTMAK
  3- KUR’AN-I KERİM OKUMAK
  4- KUR’AN-I KERİM VE AYETLERE DOKUNMAK
  5- MESCİDE GİRMEK
  6- TAVAF YAPMAK
  7- CİMA YAPMAK (cinsel ilişki)
  8- GÖBEK VE DİZ KAPAĞI ARASINDAKİ BÖLGEDEN ÖRTÜSÜZ FAYDALANDIRMAK


  Hayız ve nifas halindeki kadına ister farz, vacip, sünnet, nafile olsun namaz kılmak haramdır. Kılmadıkları namazları da sonradan kaza etmeleri gerekmez. Fakat ibadet alışkanlığı bozulmaması için her namaz vakti girdiğinde abdest alıp, kıbleye karşı oturup, tesbih ve tahmid ile meşgul olması müstehaptı  Çocuk doğuran kadına Lohusa denir. Bunun dinde ismi "Nifas" dır. Lohusadan 40 güne kadar kan gelir. Hiç kan gelmeyen kadın olduğu gibi 40 günden önce kendisinden kan kesilen kadınlar da vardır Kan kesilmediği müddetçe 40 güne kadar onunla cinsı münasebet haramdır.


  Hasan-ı Basri'den: Osman bin Ebi’l-As'ın karısı çocuk doğurmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra süslendi. Kocası ona: "Size dememiş miydim, Resulüllah (s.a.v.) bize lohusa kadınlarımızdan 40 gün uzak kalmamızı emretmişti!" dedi.


  Kanama 40 gün devam ederse, hayızlı kadına haram olan şeyler lohusa kadına da haram olur.


  Kanama daha kısa sürede kesilirse kadın yıkanır ve eşine karşı sorumluluklarını yerine getirir.