Biyografi Divan Şairi Nev'i Hayatı Ve Eserleri

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 11 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Divan Şairi Nev'i


  Türk şairi ( Malkara 1533- İstanbul 1599 ). Halveti şeyhlerinden Pir Ali'nin oğlu olan Nefi ( asıl adı Yahya'dır ), babasının yanında öğrenin gördükten sonra İstanbul'a giderek ( 1550 ), medresede okudu ( Baki, Hoca Sadettin ve Emri sınıf arkadaşlarıydı). Öğretmeni Karamanlı Mehmet Efendi müderris olarak Edirne'ye gönderilince ( 1558 ) onunla birlikte gidip, 1563'te İstanbul'a dönerek Gelibolu'da ( 1566 ) ve İstanbul'un birçok medresesinde müderrislik yaptı ( 1572- 1590 ). Bağdat kadılığına atandıysa da, yola çıkmak üzereyken III. Murat'ın oğlu şehzade Mustafa'nın öğretmenliğine getirildi. Öbür şehzadelere de ders verip, III Mehmet'in tahta çıkınca ( 1595 ) kardeşlerini öldürmesi üstüne, açıkta kaldı. Ama ödeneği kesilmeyip, ayrıca kazasker rütbesi verildi.

  Oğlu Nezivade Atayi'nin belirttiğine göre, tasavvuf, tefsir, kelam, fıkıh, mantık gibi konularda 30'u aşkın yapıt vermiş olan Nev'i'nin bu yapıtlarından çoğu günümüze kalmamıştır. Şiirleri arkadaşı Baki'nin sanatlı söyleyişi yanında oldukça yalındır. Tasavvuf etkisi taşıyan şiirlerde de yazmış, hikmete dayalı şiirleri dilden dile dolaşmıştır. Yapıtlarından hiçbiri basılmamıştır.

  Başlıca Yapıtları

  Divan, Hasbihal ( Mesnevi, tasavvufla ilgili ), Hadis-i Ebain Tercümesi ( manzum Kırk Hadis çevirisi ), Hetaic ül- Fünun ve Mehasin ül-Metün ( bilim konularıyla ilgili ), Vüzera ve Hasa'l ül-Ümera ( siyasetname ), Leyla vü Mecnun mesnevisi.

  nevi .jpg