Soru Dinimizin bayramlara verdiği önem nedir? Bayramlar neden önemlidir?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 22 Ocak 2021 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Dinimizin bayramlara verdiği önem nedir? Bayramlar neden önemlidir?

Bayramlar, bizlerin hem milli hem de dini olarak duygularımızı canlı tutan, çevremizle akrabalarımız ile aramızdaki bağları kuvvetli tutan, komşularımız ile ilişkilerimizi sarsılmaz zemine oturtan mutluluk,huzur ve ibadet günleridir. Dinimiz akrabalık, komşuluk ilişkilerine çok önem vermiştir.
    Hatta Peygamber Efendimiz (s.a.v)ı
    " Benim rızamı kazanmak için birbirini sevenler, benim rızamı kazanmak için bir araya gelenler, benim rızamı kazanmak için birbirlerini ziyaret edenler,benim rızam için birbirlerine ikramda bulunanları ben mutlaka severim" buyurmuştur.
    Eğer ki bizler dinimizin emrettiği gibi bayramlarda birbirimizle bağlarımızı koparmazsak, hem akraba,hem komşular,hemde toplum içerisinde huzurun ve mutluluğun, iyiliğin artmasına vesile oluruz ve bunu bayramlarda daha iyi yaparız.

Fakat, özelikle günümüzde toplum üzerinde bayramları artık ibadet etmek birbirini ziyaret etmek İslami değerleri yaşamak değil de bayramlara tatil olarak bakılmaktadır. İnsanlar bir araya gelip birbirleri ile vakit geçirmek yerine şehirlerinden, bulundukları yerden kilometrelerce uzakta ki tatil beldelerine gitmektedir.

Peki bizlere düşen nedir?

Eğer ki bizler bayramları gerçek bir bayram yapmak istiyorsak, öncelikle artık bayram zamanlarini tatil gözü ile beklemeden yaşamak lazım.
    Bayramların güzelliği evi olmayanlara, gidecek yeri olmayanlara, kimsesiz yardıma muhtaçlara yardım etmelidir,eş dost akraba komşu bunlarla bir araya gelmektir. Küsleri barıştırmak, hastaları ziyaret etmek ziyaretteki davete icabet etmek, hatta kaybettiklerimizin kabrini ziyaret etmek orada Fatiha okumak,Yasin i şerifler dağıtmak. Bayramlar böyle güzeldir.

Özellikle bayram zamanları Nerede o eski bayramlar? Diye çevremizdeki büyüklerimizin yakındığıni duyarız. Bize düşen görev dinimizin bize buyurdugu en güzel şekilde bayramları yaşamaktır. Herşeyde olduğu gibi bayram ziyaretlerinde de Rabbimizin rızasını kazanmak için çaba sarf etmeliyiz.

Resulullah (s.a.v);

Şüphe yok ki Allah sadece,kendisi için yapılan ve yalnızca kendi rızası için yapılan bir işi kabul eder. Buyurmuştur.

Allah bize o eski bayramların sevincini ve bereketini yaşatsın