Dinimize Göre Muska Takmak Caiz Midir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 2 Temmuz 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Dinimize Göre Muska Kullanmak Caiz Midir?

  Muska takarak tedavi olmak, işlerin yolunda gideceğini düşünmek sanıldığı gibi dinimizin emir ettiği birşey değildir. Dinimizin bizlere bir şeylerden korunmak, kendimizi güvende hissetmek, muhafaza etmek istediği şeyleri muska ile değil Rabbimize sığınarak, ona dua ederek ona şükür ederek ve ancak ve ancak ondan yardım isteyerek olur.


  Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu durum için ;

  Ümmetimden yetmiş bin kişi hesaba çekilmeden cennete gidecektir. Bunlar ; imana davranışlarını bozmayanlar, uğursuzluga inanmayanlar ve Allah'a her zaman tevekkül edenlerdir buyurmuş ayrıca muskakarın binevi kişiyi şirke teşvik ettiğini söylemiştir.

  Dinimize göre , kim kendisine bir yarar dokunacağını düşündüğü veya kendisine gelebilecek belalardan kendisini koruyacağına inandığını düşündüğü muskalara inanırsa o kişi Allah'a şirk koşmuş olur. Çünkü yalnızca kişiye hayırı ve şeri belirten, onu muhafaza eden yenege güç yalnızca Allah(c.c)dır. Dolayısıyla muska takan kişi ne ondan fayda görür nede Allah'ın rahmetine layık olur.

  Muskalar genellikle ortaya çıkan bir sağlık sebebiyle kişiyi korumak için yapıldığına inanılır.
  Ancak dinimize göre bir kişi bir rahatsızlığa yakalanırsa öncelikle tıbbi olarak tedavi altına alınmalı ondan sonra muska değil bizzat Rabbimizin bizlere gönderdiği Kur'an ı Kerim'e ve onun sünnetlerine uygun duaları okumaktır.

  " Hasta olduğum zaman bana şifa veren odur!" (Şuara suresi 26/80) diyerek Derdimizi veren Rabbimiz olduğu gibi dermanı verende odur, şifayı verende odur Buyurmuştur. Yani bizler herşeyin Allah'tan geldiğini bilmeli yalnızca ona inanmalı ona tevhid etmeliyiz.