Soru Dinimizde Umre yapmanın önemi

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve saadet tarafından 15 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Dinimizde Umre yapmanın önemi

  Umre ve Önemi

  Umre, sözlükte ziyaret etmek anlamına gelir.
  Dinî bir terim olarak ise umre, hac mevsiminin dışında istenilen bir vakitte ihrama girip tavaf ve sa’y ibadetini yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkarak yapılan bir ibadettir.

  Umre yapmak isteyen kimseler mikat sınırında ihrama girer ve Mescid-i Haram’a gelir. Umre tavafı için niyet eder ve tavafını yerine getirir.İki rekâtlık tavaf namazını kıldıktan sonra Safa tepesine gider. Safa ve Merve tepeleri arasında sa’y ibadetini yerine getirir ve ardından tıraş olarak ihramdan çıkar. Böylece umre ibadetini tamamlamış olur. Yüce Allah, “Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın…”6 buyurarak Müslümanlara umre yapmaları konusunda teşvikte bulunmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.) de umre hakkında, “Hac ve umre yapanlar Allah’ın (c.c.) misafiridir. Onlardan bir şey isterlerse
  Allah onların istediklerine karşılık verir, af dilerlerse onları affeder.
  ”7 sözleriyle Müslümanların umre sırasında yaptıkları duaların karşılıksız bırakılmayacağını ve günahların bağışlanmasına vesile olacağını ifade etmiştir.

  Her Müslüman kutsal toprakları ziyaret etmek, Kâbe’nin karşısında namaz kılmak ve dua etmek ister. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı topraklarda gezmek, namaz kıldığı yerlerde namaz kılmak, vahyin indirildiği mekânlarda Kur’an okumak Müslümanların en büyük hayalleri içerisinde yer alır. Hac ibadetini yerine getirme fırsatı bulamayan veya kutsal toprakları özleyen Müslümanlar, umre amacıyla bu güzel topraklara gider ve ziyaretlerini yerine getirir.


  6 Bakara suresi, 196. ayet.
  7 İbn Mâce, Menâsik, 5.