Dinimizde tesettürün önemi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İslamda tesettürün önemi

  Dinimizde iki çeşit kadın kıyafeti vardır: Hür ve cariye [köle] kıyafeti.
  Cariyeler başlarını örtmezlerdi, örtmek zorunda da değillerdi. Kapanma mecburiyeti hür kadınlara idi. Tesettür âyeti gelmeden önce hür kadınlar da başları açık gezerdi. Münafıklar, cariyelere sarkıntılık ederdi. Bu arada açık olan hür kadınlara da sataşırlardı. Olay duyulunca, (Biz bunu cariye sandık derlerdi. Allahü teâlâ, Hür kadınlar cariyeler gibi giyinmesinler, vücutlarını tamamen örtsünler, böylece cariye olmadıkları da meydana çıksın ve münafık erkekler tarafından da sarkıntıya maruz kalmasınlar buyurdu. Bu âyetin meali şöyledir:
  Ey Nebi, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına [dışarı çıkarken dış elbiselerini giymelerini söyle! Bu, onların tanınıp, eza görmemeleri için en uygun kıyafettir.
  Kur’anı kerimde buyuruluyor ki:Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından ve oğullarından, üvey oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, müslüman kadınlardan, sahip oldukları kölelerden, erkekliği kalmamış hizmetçilerden,da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. . Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz /Nur Suresi 31. ayet


  tesetür nasıl olmalı,

  Dar olup vücut hatlarını belli etmemelidir.

  Erkek elbisesine benzememelidir.

  Elbise süslü olmamalıdır.

  Bütün bedeni örten bir elbise olmalıdır.

  İnce ve şeffaf olmamalıdır.

  Gayri müslimlerin elbiselerine benzememelidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019