Dinimizde Komşuluk Hakkı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Eylül tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Komşuluk Hakkı

  Çoğu kez komşuluk ilişkilerimizi belki kendi açımızdan haklı olarak dini kayıtların ölçüsüne koruz. Deriz ki evladımız eksik ve yanlış komşudan etkilenmesin dinimiz derki eyginmesin deriz. Doğrudur ama tüm tüm doğru değildir. Şu komşum içki içiyor, şu genç kadın yanlış insanlarla düşüp kalkıyor, filanca kumarbazdır. Aslında günahların böyle bir tastifide doğru değildir günah günahtır günahtan uzak kalmak zaten dinin gereğidir.Ama günahın içindeki komşun senin onunla ilişki kesmeni gerektirmiyor ondan etkilenmeyeceksen şayet. Doğrusu önemli olan şer dahi olan komşuyla irtibatı kesmemen belki ona dinin nezaketinden nezahetinden dinin güzelliklerinden bir şey anlata bilmektir. Anlata bilirsen şayet.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’de komşu haklarına son derece önem vermiştir.

  Enes b. Malik’in (r.anh) rivayet ettiğine göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

  "Kulun kalbi doğru olmadıkça imanı da doğru olmaz. Aynı şekilde imanı doğru olmadıkça kalbi de doğru olmaz. Mümin biri, komşusu onun dilinden emin olmadıkça cennete giremez.
  (Ahmmed b-Hanbel, el-Müsned,3/198)

  Resul-i Ekrem (s.a.v.) buyuruyor: "Her kim komşusuna ikram ederse (ona iyi davranırsa) cennet ona vacip olur. Her kim de komşusuna eziyet ederse Allah Azze ve Celle, melekler ve tüm insanlar ona lanet eder."
  (Bzk: Zebidi, ithafü’s-Sadeti’l-Müttakin,5/244)
   
  Son düzenleme: 3 Aralık 2013
  Adile bunu beğendi.