Dinimizde kadının süslenmesi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İslamda kadının süslenmesi caiz mi?

  İslamda kadın başkalarının gözüne hoş gelir düşüncesiyle insanın kendince güzel elbiseler giymesi, ve elbisesine veya vücuduna takılar takması, vücudunun bazı yerlerini boyaması yada saçının daha güzel görünüme sokmak için şekil vermesi, kısaca “güzel” görünmek için her türlü nesneden yararlanması. Bayanların İslamî kurallara uygun olmak kaydıyla israfa kaçmayacak şekilde iyi ve güzel giyinmelerinde, bakımlı olmalarında vede çeşitli ziynet eşyalarını kullanmalarında her hangi bir sakınca yoktur.

  Yalnız kadın süsünü yabancılara göstermemekle emrolunmuştur. (Nûr (24) 31.) Öyleyse süslenecegi yer evidir.

  Giyimde asıl olan, tesettüre riayet etmek vede kıyafetlerin temiz olmasıdır.
  Sade, fazla gösterişli olmayan, insanların arasında göze batmayacak doğal bir görünüm, giyinmenin normal olanıdır.

  Dinimizde kadının yabancıların yanında vede sokağa çıktıkları zaman örtünmeyi emreden Islâm , onlara erkeklerin dikkatini çekecek şekilde kıyafet giymeyi yasaklamış; konuşmalarına vede yürüyüşlerine dikkat ederek kötü bakışlara hedef olacak tavırları sergilemelerine izin vermemiştir.
  Kadınlar, ince, dar, fazla süslü elbiseler giyemez; erkekler gibi giyinemez ve kokulanamazlar.
  Kadınlar ancak kocalarının yanında süslenebilirler. Bu ölçüler ışığında;

  Kadınlar ipek elbise giyebilir, altın kullanabilirler. Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde el ve ayaklarına kına sürünmelerini tavsiye etmiştir. Kadın, kocasının yanında güzel kokular sürünüp güzelleşebilir, güzelleşmelidir.