Dinimizde başkalarına yardım ederek yapılan ibadet nedir? kısaca cevaplayalım

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 19 Eylül 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Dinimizde başkalarına yardım ederek yapılan ibadet nedir? kısaca cevaplayalım

Dinimiz müslümanlara birçok yardımlaşma yolu göstermiştir. Bu yardımlaşma çeşitlerinden biri de zekâttır. Zekât, sözlük anlamı temizlenme, çoğalma, bereket, gelişme gibi anlamlara geliyor. İslam’ın beş şartından biri olan zekât, dinen zengin sayılan Müslümanların senede bir kez mallarının belli miktarını ihtiyaç sahiplerine vermelerine denir. Zekât, akıllı, ergenlik çağına girmiş zengin Müslümanlara Allah Teala'nın bir emridir. Mutlaka yerine getirilmesi şarttır.

Zekât, sadece zenginlere ait bir sorumluluk olmasına rağmen" infak ve sadaka " bütün Müslümanları kapsar. Bu ibadetleri zengin-fakir, kadın-erkek, büyük-küçük tüm Müslümanların yapması gerekir
    İslam, yardımlaşmayı sadece zekât ibadetiyle sınırlandırmaz. Zengin veya fakir herkesin elinden geldiğince iyilik yapmasını, ihtiyaç sahiplerine yardım etmesini ister. Bu noktada önemli kavramlardan biri de infaktır.
    Sözlükte harcama yapmak anlamına gelen infak, müslümanın Allah Teala rızasını kazanmak için sahip olduğu mallardan Yüce Allah'ın emrettiği harcama yapması, bağışta bulunmasıdır.