Dinimizde Anne Olmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Dinimizde Anne'nin Yeri

Dizimiz'de Anne olmak sıfatıyla kadına en yüksek muhterem bir mevki vermiştir.
    Tarihin çeşitli dönemlerinde zillet ve hakaret içinde yaşayan kadın, layık olduğu en yüksek şerefe vede dereceye İslam sayesinde kavuşmuştur.

Herkese iyilik etmeyi, herkesin hakkını gözetmeyi emreden İslam Dini, bir kişinin Annesine karşı en iyi şekilde davranmasını, haklarına dikkatle riayet etmesini emretmiştir.
    Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:

Biz insana ana babasını onlara iyilik yapmasını da tavsiye ettik.
    Anne'si onu karnında meşakkat üstüne meşekkatle taşımıştır.
    Sütten ayrılması da 2 yıl sürmüştür.
    Bana, ana ve babana şükret! Dönüşün ancak banadır ..

Abdullah b. Mes’ud [r.a.] der ki: Resulullah Efendimiz [s.a.v.]’e:
    Allah'u Teala katında en sevgili amel hangisidir? diye sordum. Şöyle buyurdular: Vaktinde kılınan namazdır. Namazdan sonra hangisi daha sevgilidir ? diye tekrar sorduğumda:

Anaya babaya iyilik etmektir. buyurdular.

Müslüman olmasa dahi, anneye iyilik etmenin İslami açıdan ne kadar önemli olduğunu Hz. Ebûbekir [r.a.]’ın kızı Hz. Esma’ [r.a] şu rivayeti apaçık bir şekilde ortaya koymaktadır:

Müşrike olan Yüce Allah’a ortak koşan Annem Resulullah Efendimiz [s.a.v.] zamanında bana gelmişti. Resulullah Efendimiz [s.a.v.]’e sordum ve dedim ki:

Anam geldi. Ve bana ümid bağlamıştır. Ben onu görüp gözetebilir miyim? Resulullah Efendimiz [s.a.v.]:
    Evet, ananı görüp gözet! buyurdu.

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019