İslam Dinimizde anne babanın çocuklarına karşı görevi nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 25 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Dinimizde anne babanın çocuklarına karşı görevi nelerdir?

  İslam dini, çocukların yetiştirilmesi, büyütülmesi ve imanını yerleştirmesi açısından anne babaya sorumluluk vermiştir. Bir başka ifadeyle bu imtihanlarla dolu dünyada aslında insan için en önemli imtihanlardan biriside yetiştirdi çocuktur. Hatta Peygamber Efendimize en güzel iyilik nedir diye sorulduğunda Resulullah (s.a.v) " Çocuğuna olan iyiliktir. Anne babanın senin üzerinde hakkı olduğu gibi çocuğunun da senin üzerinde hakkı vardır" buyurmuştur.

  Her çocuğun geleceğinin yetişkini olduğunu unutmamaliyiz. Atalarımızın dediği gibi ağaç yaş iken eğilir. Eğer ki bizler anne baba olarak çocuklarımıza karşı sorumlulukları yerine getirir,onları korur, onlara dinimizi olduğu gibi anlatırsak, Rabbimizi sevdirirsek,tevhid inancını aşılarsak,çocuk ileride büyüdüğü zaman anne baba yaşlandığı vakit onların her türlü ihtiyacını karşılamak için bu sefer kendisi hassas davranacaktır.

  Çocuklarımız bize Rabbimizin emanetidir. Emanete yapılacak en güzel vazife onu korumak sahibi onu geri alıncaya kadar onu deyim yerindeyse pamuklara sarıp sarmalamaktır. Eğer ki bizler geleceğin nesline şekil vereceksek ise ilk başta kendi çocuğumuzdan başlamalı, bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağını unutmamalıyız.
  Dinimiz
  Onları dinimizin emirlerine uygun terbiye etmeliyiz diye buyurmaktadır.