Soru Dilencilik Yapmak Caiz Midir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 26 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  İslam’da kural olarak dilencilik yasak edilmiştir. Bunun tek istisnası vardır. O da bir insan çalışamayacak derecede biçare hale gelmiş olması ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Buna göre dilencilik bir gelir yolu değil, zaruret hali ile sınırlı bir ruhsattır.
  Kur’ân-ı Kerîm’ de dilencîlik insan haysiyeti ile bağdaşmayan bir tutum olarak değerlendirilmiştir
  [Bakara, 2/273].

  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’e hitaben de “isteyeni azarlama.” (Duha, 93/10) buyrulmuştur.

  Diğer bir ayet-i Kerimede iyi bir müminin özellikleri arasında ihtiyacından ötürü isteyenlere malından vermesi hususu da sayılmıştır [Bakara, 2/177].

  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, yeni Müslüman olan bazı kimselerden Allah’ın birliğine inanıp O’na ibadette bulunmaları ve namaz kılmaları yanında dilencilik yapmayacaklarına dair söz almıştır (Müslim, Zekat, 108; İbn Mace, Cihad, 4; Ebu Davud, Zekat, 27).

  Öte yandan hadislerde şeref ve haysiyetini koruyan fakirle yoksulluğunu istismar eden ve dilenmeyi bir kazanç yolu görenler arasındaki ahlaki farka dikkat çekilmiş (Müslim, Zekat, 102), elinin emeği ile geçinme fırsattı varken dilenenlerin, bilhassa mal biriktirmek için avuç açıp isteyenlerin aslında cehennem ateşi talep ettikleri bildirilmiş (Müslim, Zekat, 105), bunların dünyada yüzsüzlük ederek dilenmelerine karşılık ahirette yüz etleri soyulmuş olarak Allah Azze ve Celle’nin huzuruna çıkacakları ifade olunmuştur (Buhari, zekat, 52; Müslim, Zekat, 103, 104).

  İnsanlar da dahil olmak üzere bütün canlıların rızkının Allah Azze ve Celle tarafından verileceği (Hud, 11/6) bilincinde olan bir Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır.
  dilencii.
   
  Son düzenleme: 26 Kasım 2013