Dereotu nelere iyi gelir? faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 7 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dereotu özellikleri ve faydaları nedir?

  Profesör Doktor ender saraç dereotunun" ne kadar faydalı ve yararlı olduğunu insan sağlığı açısından, mutlaka eksik edilmemesi gereken bir bitki olduğunu söylüyor. Dere otu bildiğiniz üzere maydanozgiller familyasından olduğu gibi ip şeklinde yaprakları olan ve çok güzel, değişik bir kokuya sahip bir bitkidir. Genellikle, sonbaharda toplanır, ve kurutulmaya bırakılır.

  Dere otunun bir çok şeye faydası vardır. Dere otunun faydaları bağırsak da oluşan gazları söktürmeye yardımcı olur, bunun yanı sıra mide rahatsızlıklarımızı giderir. Hazımsızlık problemi çekenler, sindirim zorluğu çekenler dere otuyla bu rahatsızlıklardan kendilerini kurtarabilirler. Hıçkırık, hava yutma gibi ufak, tefek rahatsızlıklara da çok faydası vardır. Sinirli ve stresli iseniz, sakinleşmenizi sağlar. Uyku problemi çekenler de bu otu kullanabilir, dere otu uyku verici bir bitkidir.

  Dr Ender Saraç, dere otunun aybaşlı kanamalarının kolaylaştırdığını ve hamile kadınların anne sütü eksikliği, bakımında bu sütün çoğaltabileceğini bu otla paylaştı. Ağız kokusu problemi, rahatsızlığı olanlarda dere otuyla bu kokuyu giderebilirler. ıştah açıcı özelliği vardır. Ancak, hamilelerin kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Doğumdan sonra, anne sütü eksikliği çekenler kullanabilir, fakat gebe iken kullanılması tavsiye edilmiyor, uzmanlar tarafından.

  Zayıflamak için bir çok yöntem deneyen, ellerinde bir sürü diyet reçeteleri olanlarda dere otu ile zayıflayabilir. Nasıl mı ?

  Sofraya, yemeğe oturmadan yaklaşık olarak yirmi dakika önce bir yemek kaşığı dere otu tüketip daha sonra, yemeğe oturursanız, size tokluk hissi verecek her zamanki yediğinizden daha az yediğinizi hissedeceksiniz. Ayrıca karın ağrıları, ateşli hastalıklar, mesane ağrıları, bademcik şişmeleri, idrar yolları rahatsızlığı çekenlerin bu bitkiyi sürekli kullanmaları tavsiye edilir. Dere otu yağı, da aynı işlevleri görür, fakat organik tüketmek sağlık açısından daha faydalı ve yararlı olacaktır.