Depresyon tedavisinde sarı kantaron çiçeği

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Depresyon tedavisinde sarı kantaron bitkisi

  Sarı kantaron bitkisi dünyanın birçok yerinde kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde "Binbirdelik otu" olarak bilinir. Sarı kantaron bitkisi depresyon tedavisinde alternatif tıbbın kullandığı en güçlü seçeneklerden biridir. Antidepresan özelliğiyle birçok ülkede hazır bitkisel drog haline getirilmiştir. Antidepresan özelliği yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.


  Sarı kantaron içeriğindeki "hypericin" isimli maddesi başta olmak üzere; depresyon, stres, uykusuzluk ve anksiyete durumlarında fayda sağlanabileceği belirtilmektedir. "Hypericin" antiviral ve antibaktariyel özelliklere sahip bir bileşiktir. "Hypericin"'in HIV virüsü başta olmak üzere birçok virüse karşı olan etkinliği yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.

  Sarı Kantaron'un yararları:
  - Kişinin kendini iyi hissetmesi için gereken tüm hormonların salgılanmasında düzenleyici etkiye sahiptir.
  - Gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykunun güçlenmesine katkısı vardır.
  - Sarılık hastalığına karşı ve yara iyileştirici olarak kullanılır.
  - Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı etkilidir.

  Sarı kantaron çayı:
  Günlük olarak, bir su bardağı kaynamış suya 1 çorba kaşığı sarı kantaron atılıp 5-7 dakika kısık ateş üzerinde demleyin, demlendikten sonra 5 dakika dinlendirip, Sarı kantaronu çay olarak tüketebilirsiniz.

  Uyarı: Kullandığınız ilaçlar ile olumsuz etkileşimleri olabilir. Bu yüzden Sarı Kantaron(Binbirdelik otu)'u kullanmadan önce bir doktora danışıp bitkinin kullanılan ilaçlarla veya herhangi bir hastalıkla olumsuz etkileşimi olup olmadığını sorunuz.