Dehidratasyon Belirtileri Nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 9 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Dehidratasyon Belirtileri Nelerdir.

  Dehidratasyon Belirtileri Nelerdir?

  Dehidratasyon Belirtileri.İshal ve/veya kusma yoluyla sıvı kaybeden çocuklar, dehidrate olabilirler ve bu çocuklara hemen oral rehidratasyon tedavisi yapılması gerekir. Kusmakta olan, ishalli, ateşli veya başka hastalığı olan bir çocukta şunları gözlerseniz doktoru arayın:

  * Mukozaların kuruması (dudak çatlaması)
  * gözyaşı olmadan ağlama.
  * İdrarın azalması. Bebeğinizi bezliyorsanız 24 saatte 6’nın altında bezin ıslanması veya bezlerin 2-3 saat boyunca kuru kalması idrar miktarının az olduğu konusunda sizi uyarmalıdır. Çocuğunuz tuvaleti kullanabiliyorsa bu olasılık çocuğun tuvaleti az kullanmasından, idrar renginin normalden daha koyu veya daha sarımsı olmasından veya kristal (gördüğünüzün çok emici bir bezdeki jel olmadığından emin olun) içermesinden anlaşılabilir.

  * İçine göçmüş bir bıngıldak, çocuğunuz 18 aylıktan küçükse henüz kapanmamış olan “yumuşak tepe” çökmüş bir görünüm sergileyebilir.

  * Normalden hızlı bir kalp atışı.

  *Huzursuzluk.

  Dehidratasyon Belirtileri.Dehidratasyon ilerledikçe başka bulgular da ortaya çıkmaya başlar. Bunların acilen tedavi edilmesi gerekir. Şu semptomları görürseniz doktorunuzu aramakta veya çocuğunuzu acil servise götürmekte gecikmeyin. Acil servise giderken yolda veya doktorunuza ulaşmaya çalıştığınız sırada mümkünse çocuğunuza oral rehidratasyon solüsyonu verin.

  * Eller ve ayaklarda beneklenme veya soğuma.

  * Derinin esnekliğini kaybetmesi veya buluşması.

  * Kapiler dolum süresinin kısalması; çocuğunuzun derisine (karın derisine ya da el veya ayak parmağının ucuna) bir çimdik atarak normal rengine ne zaman döndüğüne bakın; eğer 2-3 saniye alıyorsa dehidratasyon var demektir. (bunun sadece sıcak bir odada işe yarayacağını unutmayın; soğuk bir odada sağlıklı çocuğun bile rengi normale geç döner).

  * Gözlerin içeri göçmesi.

  * Gün boyunca 4 saat veya daha uzun süre idrara çıkmama.

  * Aşırı derecede yaygara koparma veya uyuklama; bazen olur.