Biyografi Dede Korkut Hayatı Kısaca

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Dede Korkutun (570-632) yılları arasında, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam
  döneminde yaşadığı rivayet edilmiştir. Oğuzların Bayat yada Kayı boylarından geldiği, hem geçmişten, hemde gelecekten haber veren, iyilik sahibi büyük İslam Âlimi olduğu rivâyet edilmektedir. Ozanların Piri yada Ozanların başı olarak da bilinen Dede Korkutun, (manen) Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ´in hayır duasını aldığı ve Oğuzlara İslâm dinini öğrettiği de bu rivayetlerle günümüze dek ulaşmıştır.

  Türk kavimlerinin atası ve dahîsi Dede Korkut, Türk destanların da ve halk hikayelerinde, onun adına ve mucizevi sözlerine rastlamak her zaman mümkündür. Büyük islam alimi olan Dede Korkut, Türk hükümdarlarının akıl hocası ve vezîri olduğu bilinen bütün Türklüğün biricik temsilcilerinden olan ve bugün de yaşatılmaya çalışılan atalarındandır.

  Büyük islam alimi Dede Korkut hikayelerde veli bir kişi olarak ortaya çıkar. Oğuzlar mühim meseleleri Dede Korkuta danışırlar.Oğuzname’de, Büyük İslam alimi Dede Korkut’un 295 yıl yaşadığı ve Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’e elçi olarak gönderildiği anlatılmaktadır. Oğuz Han’a vezîrlîk yapmış olduğu da düşünülmektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019