Dağ kekiği nasıl içilir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dağ kekiği nasıl kullanılır


  Dağ kekiği nasıl kullanılı ?
  şifa kaynağı Dağ kekiği çayının hazırlanışı
  Dağ kekiği çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulup, ince kıyılmış kekik ,orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapatılarak 9-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak yeni demlenmiş olarak, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir

  Karışım: Öksürüğe karşı, 2 ölçü kekik , 1 ölçü sinirliot, 1 ölçü ezilmiş anason iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki “Çay Hazırlamak” başlığı altında belirtildiği şekilde demlenir ve balla tatlandırılarak, küçük yudumlarla içilir.


  kekik çayının faydalı saymakla bitmez bunlardan bazıları

  Dağ Kekik çayı, bedenin değerli organlarını temizler. Sabahları kahve veya çay yerine bir bardak dağ kekik çayı içen, etkisini kısa sürede fark edecektir: Zeka keskinliği, midede rahatlık, sabah öksürüğüne tutulmamak ve genel bir rahatlık. Kekik , papatya ve civanperçemi, güneşli havada toplanıp, bir kuru bitki yastığı hazırlanır. Bu yastığı uygularken, bir yandan da aynı bitkilerin karışımından hazırlanmış çay içildiğinde, sinirsel yüz ağrıları iyileşebilir.

  Eğer aynı zamanda kramp da varsa, kurutulmuş kurtpençesi yastığı uygulamak gerekir. Kekik , çiçeklenme zamanı olan haziran- ağustos arasında toplanır ve öğlen sıcağında toplananları en etkili olanlarıdır. Kekik yağı, kötürümlükte, kalp krizlerinde, organ sertleşmesinde (skleroz ), kas erimesinde, romatizmada ve burkulmalarda kullanılabilir. Mide ve dölyatağı kramplarında bitkinin içten ve dıştan kullanılması önerilir. Günde 2 bardak kekik çayı içilmelidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019