Cuma Süresi Meali

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Cuma Süresinin Türkce Açıklaması

  -Cuna suresi Medine'de Nazil Olmuştur.11 -Ayetir.

  -Bismillahirrahmanirrahim

  - Göklerde ve yerde olanların hepsi hükümdar mukaddes, aziz ve hakim olan Allah'ı tesbih etmektedir.

  - O'dur ki ümmiler içinde, kendilerinden olan ve onlara Allah'ın ayetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir resül gönderdi. Oysa onlar, önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.

  - Henüz onlara katılmamış bulunan diğer insanlara da (o resül göndermiştir). O, çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

  - Bu, Allah'ın lütfudur. Allah, büyük lütuf ve ihsan sahibidir.

  - Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu taşımayanların durumu, kitaplar taşıyan eşeğin haline benzer. Allah'ın ayetlerini yalanlayanların durumu ne kötüdür. Allah zalim toplumu doğru yola çıkarmaz.

  - De ki: "Ey Yahudi olanlar! Eğer insanlar arasında yalnız sizin, Allah'ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız, o halde ölümü temenni edin, doğru iseniz?"

  -Halbuki, ellerinin yapıp öne sürdüğü yüzünden ölümü asla temenni etmezler. Allah zalimleri bilir.

  - De ki: "Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra görünmeyeni ve görüneni bilene döndürüleceksiniz. O size neler yaptıklarınızı haber verecektir.

  - Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrıldığı'nız zaman, Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

  - Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluş bulabilesiniz.

  - Böyle iken bir ticaret veya eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona gittiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır".
  62/9,11