Cuma Sabahında Okunacak Dualar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Cuma sabahının duası

  Bil ki, Cum'adan başka günlerde söylenen bütün zikirler, cum'a gününde de söylenir ve çok zikretmek bugünde diğer günlerden daha fazla müstehabdır ve bu gün, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem'e daha çok salât getirilir.
  Enes radıyallahu anh'den rivayetimize göre, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kim, cum'a günü, sabah namazından evvel üç defa:
  Estağfirullâhellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyül kayyûme ve etûbü ileyh.
  [Diri olan, mevcudatı ayakta tutan ve kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah'tan af diler ve O'na tevbe ederim.] derse deniz köpükleri kadar da olsa Allah, günahlarını affeder."*255)
  İcabet saatine tesadüf etmek ümidi ile cum'a günü şafağın doğuşundan güneşin batışına kadar çokça dua etmek müstehabdır. Çünkü cum'a gününde olan icabet (duanın kabul) saati hakkında çeşitli görüşler ileri sürülüp ihtilaf edilmiştir. Bazıları onun, fecrin sökmesinden sonra ve güneşin doğmasından önce olduğunu söylediler. Bazıları onun güneşin doğmasından sonra olduğunu, bazıları zevalden*256) sonra olduğunu ve daha başkaları, onun başka vakitlerde olduğunu söylediler. Fakat sahih ve de başkası doğru olmayan görüş, Müslim'in Sahih'inde Ebu Musa El-Eş'arî yoluyla Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem'den rivayet edildiği üzere "Onun, imamın, minber üzerine oturmasından cum'a namazından selam vermesine kadar olan zaman içinde olduğudur."
   
  Son düzenleme: 16 Aralık 2013