Cuma namazının niyetleri

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Cuma Namazının Niyetleri Nasıldır

Selamünaleyküm..

Önce niyet ederiz "Niyet ettim Allah rızası için Cuma Namazının dört rekat ilk sünnetini kılmaya

"Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya. Uydum imama "diye niyet edilir.

"Niyet ettim Allah rızası için Cuma Namazının dört rekat sünnetini kılmaya" diye niyet edilir.

Bundan sonra biri dört, diğeri iki rek`at olarak kılınan iki namaz daha vardır ki, bunlar Cuma ile ilgili değildir. Kılınan bu namazın ismi, Zuhr-i âhirdir. Niyet şöyle yapılır:

"Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip henüz kılamadığım zuhri ahir (son öğle) namazını kılmaya" diye niyet edilir.

Bu namaz şayet Cuma namazının sahih olmama durumu olursa, o günün öğle namazı yerine geçmesi için fakîhler tarafından düşünülmüş bir tedbirdir.

Şayet Cuma namazı sahih olmuşsa, bu namaz kazaya kalmış bir öğle namazı yerine geçer. Kaza borcu olmayan için ise, nafile namaz hükmünü alır.

Zaten Cumanın sünneti gibi kılınmasının efdal olması da bu sebebdendir.

Zuhr-i âhirden sonra da, iki rek`at vaktin sünneti diye bir namaz kılınır. Bu iki rek`at, sabah namazının kazâsı olarak da kılınabilir.

(İslam İlmihali)