Cuma Namazı Niçin Cemaatle Kılınır

Konusu 'Cuma mesajları' forumundadır ve Beyza tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Cemaatle Cuma Namazı Sevabı

  Cuma naazını cemaatle kılmanın önemi ve sevabı büyüktür.
  Cemaate devam etmek derecemizin yükselmesine, günahlarımızın bağışlanmasına vesile olur. Nitekim Resulullah Efendimiz [s.a.v]; günahların af olunmasını, mertebelerin yükselmesini sağlayan iyiliklerden biri de camiye giderken atılan adımlardır.Kıyamet günü arşialanın gölgesinde istirahat edeceklerden biri de; camilere gönül veren, cemaate devam eden Müslümanlardır, buyurarak cemaatin önemini belirtmiştir.
  Cuma gününün Müslümanlar için önemli bir gün olmasının sebeplerinden birisi de, bu günde kılınan Cuma namazıdır.
  Kelime olarak: [toplamak, toplanmak] anlamlarına gelen Cuma , haftanın günlerinden birinin adı ve Kur'ân-ı Kerim'de 62. sûrenin ismidir. İslâm dininde Cuma , haftalık ibadet günü olarak seçilmiş ve bu günün bir bayram olduğu hadislerde belirtilmiştir [Beyhakî, III, 243].
  Peygamber Efendimiz [s.a.v.], Cuma günü hakkında, [Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Çünkü Hz. Âdem o gün yaratıldı, o gün Cennete girdi vede o gün Cennetten çıkarıldı.] buyurmuştur
  [Müslim, Cum'a, 18]. Diğer bir hadislerinde de, bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir icabet saatinin bulunduğunu belirtmiştir [Buhârî, Cum'a, 35].
  Cuma gününün Müslümanlar için önemli bir gün olmasının sebeplerinden bir ise, bu günde kılınan Cuma namazıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019